Sahte belgeyle hacca gittiler

Sahte belgeyle hacca gittiler

Türkiye'den kuraya girmeden, sahte belgelerle hacca gittiği anlaşılan 120 kişiden 20'si Suudi Arabistan'da alıkonuldu.

Türkiye'de kaçak bir seyahat acentesinin Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren Nasco isimli firmadan davet alınmış gibi sahte belge düzenleyerek 120 kişiye ticari vize alınmasını sağladığı ortaya çıktı.

Nasco ise şirketleri adına sahte belge düzenlendiğini tespit etti ve durumu Suudi yetkililere bildirdi. Bu olayın ardından kurasız hacca giden 20 Türkiye vatandaşının ülkeden çıkışına izin verilmediği öğrenildi.

Hacca gitmek için bu yıl Türkiye'den yaklaşık 2.1 milyon kişi başvurdu. Çekilen kura sonucunda ise 80 bin kişi Suudi Arabistan'a gitmeye hak kazandı. Ülkelere verilen kontenjan Suudi Arabistan yetkilileri tarafından belirleniyor. Hacca gitmek isteyenlerin kura dışında hiçbir şekilde Suudi Arabistan'a gitmesi mümkün olmuyor.

KURAYA GİRMEDEN HACCA GİTTİLER

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne kayıtlı olmayan kaçak bir acente ise hacı adaylarını kuraya sokmadan hacca göndermeyi başardı. Ancak Hacca gidenlerin Suudi Arabistan dönüşünde olay ortaya çıktı. Ticari vize ile ülkeye giriş yapan 120 Türkiye vatandaşından 20'sinin ülkeden çıkışına onay verilmedi.

ŞİRKET KENDİSİNİ İHBAR ETTİ

Suudi Arabistan'a giderek ticari bir iş yapmak için o ülkedeki bir firmadan davet yazısı alınması gerekiyor. Davette 'iş görüşmesi için Suudi Arabistan'a gelmesi gerekmektedir' gibi bir ifade yer alıyor. Bu davetiye, iş yapacak kişi dışında Türkiye'deki konsolosluğa da gönderiliyor. Kişiler, bu davetiye sayesinde ticari vizelerini alabiliyor. Burada da Suudi Arabistan'daki Nasco isimli firmanın davetiyeleri kullanılıyor. İşin ortaya çıkmasını da bu firma sağlıyor. Nasco isimli firma yaptığı incelemeler neticesinde kendi gönderdiği 'davet' yazılarından daha fazla davetiyenin olduğunu anlıyor. Yani davetiyelerin kopyalandığını tespit ediyor. Kendi verdiği orijinal davetiye dışındakilerin sahte olduğu bilgisini Suudi yetkililere bildiriyor. Aslında kendisini ihbar ediyor. İşte bu noktadan sonra devreye giren Suudi yetkililerin henüz ülkeden çıkış yapmayan ve sahte davet yazısı ile ticari vize alan Türkiye vatandaşlarının çıkışına izin vermediği ileri sürülüyor. Acentelere gönderilen söz konusu yazıda 20 kişinin, Suudi yetkililere yardımcı olmadığı, Türkiye’de bu vizelerin alınmasına kimin aracılık ettiği konusunda bilgi vermedikleri için çıkışlarına izin verilmediği belirtiliyor.

TİCARİ VİZE İLE HAC YASAK

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Hac-Umreden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan konuya ilişkin, "Tüketiciler hacca veya umreye özel sektörle gitmek istedikleri zaman Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş TÜRSAB'a üye acentelere üzerinden ilerlemeliler. Ayrıca hacca gitmek için kura ile buna hak kazanılması gerekiyor. Kura sonucunda hacca gitmeye hak kazanamayanlar gerek ticari vize gerek işçi vizesi olarak satılan kasap vizesi ile hac görevlerini yerine getiremezler. Bu yasaktır. Yasağa uyulmadığı için böyle bir sorunla karşılaşıldı. Ayrıca bu olayda yaşandığı gibi durumlarla karşılaşılmasın diye ticari vize verildiği zaman vizenin pasaport üzerinde yapıştırıldığı sayfanın hemen karşısına Türkçe ve Arapça olarak 'Hac için geçerli değildir' kaşesi vuruluyor. Dolayısıyla bu vizeleri alarak hac vazifesini yapmak isteyenler yanlış bir işin içine girmiş oluyor. Acentelere TÜRSAB tarafından gönderilen yazıda da resmi acenteler konu hakkında bilgilendirildi" diye konuştu.

Suudi Arabistan'dan şu anda kaç Türk vatandaşının olduğu konusunda da konuşan Canatan, "Suudi Arabistan hükümetinden dolayı net bir bilgi akışı yok. Şu anda ülkede kaç kişinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak biz burada bazı Türklerin hâlâ kaldığını tahmin ediyoruz. Ayrıca ticari vize sürelerinin de dolmuş olması ihtimali kuvvetli. Bu yazı TÜRSAB'a ulaştırılınca biz de bu tip yollara başvurulmasın diye acentelerle paylaştık" dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.