Rusya’dan Sur ve Cizre için soruşturma çağrısı

Rusya’dan Sur ve Cizre için soruşturma çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Sur ve Cizre’deki insan hakları ihlallerine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin güneydoğusundaki insan hakları ihlallerinin titizlikle soruşturulması yönünde çağrı yaptı.

Zaharova, uluslararası toplumun dikkatinin bu olaylara çekilmesi konusunda İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara büyük görev düştüğünün altını çizdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayımlayan Zaharova şu ifadeleri kullandı:

“Russia Today (RT) televizyonunun Türk ordusunun yürüttüğü sözde terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili hazırladığı materyalleri dikkatli bir şekilde inceledik. Özellikle Sur ve Cizre’de elde edilen görüntüler ve görgü tanıklarının sunduğu kanıtlardaki vahşet çarpıcı bir etki yaratıyor.

“Sadece bir binada yaklaşık 150 kişi diri diri yakıldı”

“Aktarılanlara göre, sadece bir binada yaklaşık 150 kişi diri diri yakıldı. Şırnak’ta yaklaşık 500 sivil öldürüldü. Kitlesel insan hakları ihlallerine ilişkin her bilginin ve belgenin titizlikle soruşturulması gerektiğini düşünüyoruz.

“Uluslararası mekanizmalar harekete geçirilmeli”

“Soruşturmanın yürütülmesi için uluslararası prosedürler ve mekanizmalar mevcut. Önemli olan, bu prosedür ve mekanizmaların önyargısız ve objektif bir şekilde harekete geçirilmesidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.