Rusya: Türkiye faciamızı anlamadığı sürece ilişkiler düzelmez

Rusya: Türkiye faciamızı anlamadığı sürece ilişkiler düzelmez

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin Rusya savaş uçağını düşürmesinin facia olduğunu anladıkları taktirde ilişkilerin düzelmesi yolunda adım atılacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin Rusya savaş uçağını düşürmesinin facia olduğunu ve ancak bunu anladıkları taktirde ilişkilerin düzelmesi yolunda adım atılacağını belirtti.

Sputnik’e konuşan Zaharova şunları söyledi:

Türkiye

“Bu olay bizim için büyük facia. Ankara’nın bunu anlaması lazım. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Rusya iki pilot yüzünde iyi dostu Türkiye’yi kaybetti’ diye açıklama yaptı. Öncelikle bu insanlar bizim vatandaşımız. Ne demek pilotlar yüzünden? Asıl biz pilotlarımızı kaybettik.

“Evet ne yazık ki ikili ilişkiler kötüleşti, bozuldu. Ama hayatını kaybeden pilotlarımız oraya tatile, turizm amacıyla gitmediler. Onlar sadece Rusya’nın çıkarlarını değil, aynı zamanda dünya kamuoyunun çıkarlarını koruyordu.

“Çünkü bölgede uluslararası kamuoyu tarafından tanınan terör örgütlerine karşı mücadele ediyorlardı. Dolayısıyla Ankara bu olayın bizim için gerçekten de büyük bir facia olduğunu anladığı takdirde o zaman ilişkilerimizin düzelmesine doğru gelişmeler olur.

Rusya  ‘Suriye’de sivilleri bombalıyor’ iddiası

“Batı basınında çıkan yalan haberlere göre, Rus savaş uçakları sözde ‘Suriye’de sivilleri bombalıyor ve masum insanlar ölüyor.’ Peki bu yalan haberlerin kanıtı var mı, gerekçeleri var mı? Ben size başka bir olayı hatırlatıyım.

“Rusya, Türkiye-Suriye sınırında yaşananları görmek istiyor. Ama Ankara keşif uçaklarımızın Açık Sema Anlaşması çerçevesinde Türkiye üzerinde uçuş yapmasına izin vermedi. Saklanacak bir şeyler mi var?

“İşte bu, kimin suçlu olduğu sorusunun en güzel yanıtı. Eğer uçaklarımızın görev yapmasına izin vermiyorsanız demek ki, Türkiye-Suriye sırınında başta petrol kaçakçılığı olmak üzere diğer kaçakçılık, militan sızdırılması ve başka suçlarla ilgili kuşkular için gerçek bir gerekçe var.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.