Rusya: Biz de PYD ile işbirliği yapıyoruz

Rusya: Biz de PYD ile işbirliği yapıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ankara’nın sığınmacı meselesinde açıkça şantaj yaptığını da savundu. ABD’nin PYD’yi destekleyen açıklamalarını da anımsatan Lavrov, “Biz de PYD ile işbirliği yapıyoruz,” diye de konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya’nın Suriye krizinin tamamında Türkiye’ye verdiği desteğin kendilerini şaşırttığını ifade etti. Lavrov, Ankara’nın sığınmacı meselesinde açıkça şantaj yaptığını da savundu.

Lavrov, Türkiye’nin PYD karşıtlığını da eleştirdi ve “PYD’nin Suriyeli taraflar arasındaki Cenevre müzakerelerine katılımının engellenmesi Ankara’nın kibrini ortaya koydu,” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre; Moskovskiy Komsomolets gazetesine konuşan Lavrov’un açıklamaları özetle şöyle:

“Herkesin bildiği gerçekler dile getirilmiyor. Suriye’deki terör tehdidi, Türkiye sınırı üzerinden sınırın her iki yönüne doğru yapılan kaçakçılık nedeniyle artıyor. Suriye’ye teröristlerin faaliyetlerine devam etmesi için gerekli olan militanlar, silahlar, para ve diğer malzemeler buradan sevk ediliyor. Suriye’den ise petrol ve yasadışı örgütlerle ticareti yasaklanan ürünler getiriliyor.”

Merkel’in Türkiye ziyareti

“Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Ankara’ya verdiği koşulsuz destek bizleri şaşırttı. Üstelik Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin operasyonları nedeniyle sığınmacı sayısının arttığı belirtilerek, yaşananların baş sorumlusu olarak Rusya gösterildi.

PYD’ye destek

“Türkiye Rusya’yı Ortadoğu’daki temel sorun olarak görüyor ve Ankara’nın planlarını bozduğumuz için bu anlaşılır bir durum. ABD’yi kirli masaya çekmeye çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’dan direkt olarak Kürtler ve Ankara arasında seçim yapmasını istedi. ABD ise, Türkiye’nin terörle bağdaştırdığı PYD’nin IŞİD’le mücadele alanında Washington’un müttefiki olduğu yanıtını verdi. Biz de PYD ile işbirliği yapıyoruz. Kürtlerin Suriye müzakerelerinin dışında tutulması, Türkiye’nin başka hiç kimsede bulunmayan kibrini ortaya çıkardı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.