Red Bull temsilcisinden Hakkari'ye ayrımcılık: 80 ilden tehlikeli

Red Bull temsilcisinden Hakkari'ye ayrımcılık: 80 ilden tehlikeli

Bir Red Bull Türkiye çalışanı yabancı dağcıya “Hakkari’ ye gitmemesi” konusunda bir e-mail attı. Hakkari’yi Türkiye’nin kesinlikle “kaçınılması gereken tek şehri” olarak tanımladı.

Dağ turizminin yükselmeye başladığı Hakkari’de dağcılar bu sefer sponsor şirketin manipülasyonuyla karşı karşıya.

Dağcılık rehberi İskender Kahraman sosyal medya hesabından bir Red Bull Türkiye çalışanının Hakkari’ye gelmek isteyen bir dağcıya attığı mailin ekran görüntülerini paylaştı.

Red Bull Türkiye çalışanı söz konusu mailde yabancı dağcının Hakkari’ye gelmemesi konusunda “güvenlik” gerekçeli uyarıda bulunuyor.

Kahraman’ın aktardığı kadarıyla Red Bull çalışanı mailinde şöyle diyor:

...Öte yandan, bu konuşmada daha açık olmamız gerektiğini düşünüyorum. Hakkari, terör olayları nedeniyle 2-3 yıl öncesine kadar ‘olağanüstü hal’ denilen bir yerdi. Şehir, Irak ve Suriye sınırları arasında yer alıyor, bu nedenle bölge ‘zor’ durumlardan daha ciddi riskler içeriyor. Sporcumuz ve yapım ekibi güvenlik sorunlarıyla karşılaşabilir. Red Bull ailesinin bir parçası ve Türkiye vatandaşı olarak 1-2 hafta orada kalmalarını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Maalesef son ziyaretleri ile kıyaslayabileceğiniz bir yer değil (Erzincan vb.). Türkiye'nin en uzak lokasyonu ve bölge ekiplerimiz ile değil, sadece yerel bir dağıtım ortağı ile erişimimiz var. Türkiye'de 81 şehir var ve kesinlikle kaçınmanız gereken tek şehir Hakkari. Geri kalan 80 şehir için bu e-postaya atlamazdım…” 

Kahraman: Davetimi kabul etmişti

İfadelerin ayrımcı ve spor faaliyetleri üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyleyen İskender Kahraman bunun kurumsal düşünce yapısını aktarmasa da spor faaliyetlerine destek veren bir kurum çalışanın ayrımcı söylemelere ve düşüncelere yol açmasını kınadı.

Yaratılmaya çalışılanın “güvenlik” adı altında bir ötekileştirme olduğunu söyleyen Kahmaran, sporun bölge için tanıtıcı ve birleştirici olması gerektiğini söyledi. 

Kahraman sosyal medya hesabından maili paylaştıktan sonra şunları söyledi: 

Red Bull'dan Hakkari'ye karşı yanlış ve ayrımcı söylemler! Türkiye'deki 81 ilden kesinlikle gitmekten kaçınacağın tek il Hakkari'dir, tüm illere git ama Suriye sınırında olan Hakkari'ye gitme!

Bilindiği üzere, Hakkari ilimize ve ilçelerimize turizm akışını başlatmak, sağlamak ve turizmi geliştirmek için uğraşmaktayız. Bu bağlamda çeşitli turistik etkinlikler düzenlemekte, çabalar sarf etmekteyiz. Fakat çoğu zaman gerek yerel, gerek dış engellerle veya zorluklarla karşılaşmaktayız ve bazen bireysel olarak bu söz konusu zorlukların üstesinden gelemiyoruz.

Bu gibi engellerden birisiyle bu günlerde karşılaştık. Hakkari dağcılık rehberi olarak Türkiye ve dünya çapındaki rehber, sporcu, dağcı, fotoğrafçı gibi kişi ve grupları Hakkarimizi tanıtmak için davet ediyorum. Bu bağlamda dünyaca ünlü bir dağcıyı davet ettim. Davetimi kabul eden dağcı bir sene önce Hakkari'ye (Yüksekova) geldi ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra dağ kayağı ilgili bir film çekme kararı aldı. Dağcı bu sene tekrar Türkiye'ye geldiğinde ise Red Bull'un dağcının Hakkari'ye gelmemesi için onu yanlış bilgilerle yönlendirmeye, engellemeye çalıştığı; Hakkari hakkında yanlış, ayrımcı, ırkçı ifadelerle dağcıyı Hakkari'ye gelmekten vazgeçmeye çalıştığı görülmektedir. 

Başta Türkiye yetkilileri olmak üzere, Hakkari Valimizden, Yüksekova Kaymakamlığımızdan bana bu konuda yardımcı olmalarını ve gerekenleri yapmalarını istiyorum.

Açıklamanın ardından bianet’e konuşan Kahraman, spor faaliyetlerine desteklerin artması gerekirken bu tarz uygulamalarla karşılaşmanın hem sporcuları hem de yerele olan ilgiyi olumsuz etkilediğini belirtti ve “Hakkari birçok doğa güzelliğine sahip ve dağ sporu için gayet elverişli. Sporcuyu Redbull’un destekliyor olması, Kendilerine bölgeyi kötüleme ya da sporu etkileyecek olumsuz yönlendirme yapabilme hakkı vermiyor. Ben bir bölge insanı olarak, burda görev yapan bir rehber olarak yaratılan algıdan ve oluşabilecek zarardan rahatsızım” dedi. 

Hakkari'den tepki yağdı

Konunun medyaya yansımasının ardından birçok Hakkarili duruma tepki gösteren paylaşımlar yaptı. İHD Hakkari Şubesi yaptığı açıklamada, "Yapılan bu ayrımcı  karalayıcı paylaşımdan dolayı öncelikle Red Bull yetkililerini ve çalışanlarını kınıyoruz. İlimizin doğal güzelliklerinin, coğrafyasının 'terör' kılıfıyla karalanmasını kabul etmiyoruz" denildi. 

Yüksekova Esnaf Odası: Halkımızdan özür dinlenmesi ivedilik arz etmektedir

Olayla ilgili yazılı açıklama yapan Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı Red Bull'un Türkiye'deki yetkilisinin "Türkiye'de 81 şehir var ve kesinlikle kaçınmanız gereken tek şehir Hakkâri" ifadelerine tepki göstererek, "Biz Hakkari Esnaf ve Sanatkarı Red Bull'un nihayi tüketiciye ulaşmasında hiç bir ard niyet gözetmeksizin katkı sunan kesimiz. Bilinmelidir ki; kentimiz öteden beri, kadim bir misafirperverlik timsali olmuş ve bu manada tüm ayrımcı, üstenci bakışçı, yaralayıcı anlayışlara karşı tutum ortaya koymuştur. Olağan üstü yönetim zamanları dahil, ilimizde hiç bir vakit sporculara, turistlere, misafirlere yönelim olmamıştır. Olmazda.Coğrafik olarak, dünyanın ender yerlerinden sayılabilecek ilimiz, sayılı yüksek dağları, ovaları, buzulları, krater gölleri, kanyonları ve onbinlerce yıl öncesine ait yaşam izleriyle, medeniyet beşiği niteliği taşımaktadır. Böylesi bir coğrafyayı bilip bilmeden karalamak büyük talihsizlik ve bilmezliktir amiyane tabirle. "Red Bull kanatlandırır" sloganındaki nuansın: nihayi tüketici olan halkımızı kanatlarından vurduğunu üzülerek kamuoyu ile paylaşıyoruz.Bu büyük kusurdan geri dönülmesi, ve Hakkarimizden, dolayısıyla halkımızdan özür dinlenmesi ivedilik arz etmektedir" denildi.

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.