Papa, Irak İçin Dua Etti

Papa, Irak İçin Dua Etti

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, bir süredir şiddetli çatışmaların görüldüğü Irak için dua etti.

Papa, geleneksel Pazar duası Angelus’un ardından Irak’ta yaşanan gelişmelere de değindi. Burada son günlerde görülen olayları endişe ile takip ettiğini dile getiren Papa, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan binlerce inanana, "Sizleri, sevgili Irak ulusu ile bilhassa yaşamını yitirenler ve yükselen şiddet dalgasından dolayı acı çekenler, aralarında Hıristiyanların da bulunduğu ve evlerini terk etmek zorunda kalan çok sayıda insan için yaptığım duaya katılmaya davet ediyorum" diyerek seslendi.

Irak toplumunun güvenlik ve huzur içinde olmalarını dilediğini ifade eden Papa, tüm Iraklıları kapsayacak şekilde adaletli ve uzlaşma içinde bir gelecek umduğunu da söyledi. Dini eğilimleri ne olursa olsun Iraklılar'ın, birlikte yaşama modelini esas alarak vatanlarını birlikte inşa edebileceklerini belirten Papa, "Irak halkı için hep birlikte Meryem Ana’ya dua edelim" diyerek sözlerini bitirdi.

Papa ayrıca, 21 Eylül’de Arnavutluk’un başkenti Tiran’a kısa bir ziyaret yapacağını duyurdu. Papa buna ilişkin davetin, Arnavutluk yetkilileri ile buradaki piskoposlardan geldiğini söyleyerek, bu vesileyle Arnavutluk’taki Katolik Kilisesi’nin inancını teyit etmek ve geçmişteki ideolojilerden dolayı acı çeken ülkeyi cesaretlendirmek ve sevgilerini iletmeyi amaçladığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.