Papa Francis Neçirvan Barzani'ye teşekkür etti, 'Kürdistan'da özgürlük var' dedi

Papa Francis Neçirvan Barzani'ye teşekkür etti, 'Kürdistan'da özgürlük var' dedi

Irak'ı ziyaret eden Katolik Kilisesi lideri Papa Francis'in, IŞİD'le savaş sırasında Hıristiyanlar ile diğer azınlıkları kabul ettikleri için Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'ye teşekkür ettiği belirtildi.

Irak'a tarihi bir ziyaret düzenleyen Katolik Kilisesi lideri Papa Francis'in, Erbil'de Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'yle yaptığı görüşmenin içeriği basına açıklandı. Buna göre Papa Francis, IŞİD'le savaş sırasında yerinden olan Hıristiyanları ve diğer azınlıkları korudukları için Barzani'ye teşekkür etti, "Kürdistan'a uzun zamandır gelmek istiyordum" dedi. 

'SİZE MİNNETTARIM'

Papa Francis'in Erbil Uluslararası Havalimanı'nda Neçirvan Barzani ve diğer Kürt yetkililerle görüşmesinde, "Savaşta olmanıza rağmen Musul, Ninova ve Karakuş'ta yerinden olan Hıristiyanlar ile diğer azınlıkları kabul ettiğiniz için size minnettarım. Hıristiyanlara kucak açtınız" dediği belirtildi.

“I have come to bless this land and its soil. You are holy … pray for me too. I thank you for all you have done and are doing with all the religious groups. There is freedom in Kurdistan. I thank you again for your warm welcome,” said Pope Francis.

'MUTLULUK DUYUYORUM'

Irak basınına göre Katolik lider, "Savaş yıkım getirir ama siz düşmanı yenilgiye uğratıp ülkenizi yeniden inşa ettiğini" deyip şöyle devam etti: "Bu toprakları kutsamaya geldim. Sizlere dini gruplar için yaptığınız ve yapmakta olduğunuz her şey için teşekkür ederim. Kürdistan'da özgürlük var. Kürdistan Bölgesi'ni uzun zamandır ziyaret etmek istiyordum ve davetinize bugün icabet edebilmekten mutluluk duyuyorum."

NEÇİRVAN BARZANİ: HIRİSTİYANLAR, TOPLUMUMUZUN AYRILMAZ BİR PARÇASI

Neçirvan Barzani'nin ise görüşmede Kürdistan'daki Hıristiyanların toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, "Biz terörizmi ve aşırılıkçılığı reddediyoruz. Dini veya etnik grupların terörizmin ve aşırılıkçılığın kurbanı haline gelmesine izin vermeyeceğiz" dediği belirtildi. 

Erbil'deki görüşmelerinden sonra Musul'a geçen Papa'nın, öğleden sonra yeniden Erbil'e dönerek bir stadyumda 10 bin kişinin katılacağı bir ayin düzenlemesi bekleniyor.

ERMENİLERİ SOYKIRIMDAN KURTARAN MUHAMMED ŞEMDİN AĞA'NIN TORUNUYLA GÖRÜŞECEK

Papa Francis Erbil'de, Soykırım'dan kaçan Ermenileri Zaho'daki köyüne alarak koruduğu için 1925 yılında Papa XI. Pius tarafından ödüllendirilen Muhammed Şemdin Ağa'nın torunu Saed Muhammed Hacı Ağa ile de biraraya gelecek. Muhammed Şemdin Ağa Silivaneyi, Vatikan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Papa XI. Pius tarafından şükran madalyasıyla ödüllendirilmişti. Ailenin 100 yılı aşkın süredir madalyayı koruduğu belirtiliyor. 

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum