Öztrak: Soykırım nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçti

Öztrak: Soykırım nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçti

ABD Başkanı Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanımasıyla ilgili açıklama yapan CHP Sözcüsü Öztrak, “1915’te yaşanan acı olayları 'soykırım' olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçti” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanımasına tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Öztrak, “ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları 'soykırım' olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye-ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır” ifadelerini kullandı.

Hükümetin dış politikasını da eleştiren Öztrak şöyle devam etti:

BU AÇIKLAMA İLE YARALARIN SARILMASI FIRSATI DA KAÇIRILDI: 1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.

TÜRKİYE, AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDAKİ SÜREÇLER DE ZEDELENDİ: Güney Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde “soykırım” ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yol açacaktır.

İKTİDARIN BASİRETSİZ DIŞ POLİTİKASININ TÜRKİYE’Yİ GETİRDİĞİ NOKTAYI GÖSTERİYOR: Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir. Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları esefle karşılıyoruz.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.