Oyunları engellenen Tiyatro Mencel: "Kürtçe sanat devam edecek"

Oyunları engellenen Tiyatro Mencel: "Kürtçe sanat devam edecek"

Oyuncu Perinaz Delazy, "Bizler Kürtçe oyunlar üzerine başka tartışmalar yapılmasını isterdik ama halen 21'inci yüzyılda yasakları, baskıları ve engellemeleri konuşuruz" diyor.

Oyunları "teknik" gerekçelerle engellenen Tiyatro Mencel oyuncuları, "Kürtçe sanat yapılmaya devam edecek. Bugün olmadı yarın. Ama mutlaka bu oyunlar oynanır, Kürtçe oyunlar devam eder" dedi.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 31 Mayıs'ta Tiyatro Mencel tarafından sahnelenmesi beklenen "Hay Lo Dîsa Tevlîhev Bû" adlı tiyatro oyunu Tatvan Kaymakamlığı tarafından iptal edilmişti. 

Tiyatro Mencel oyunları Mezopotamya Ajansı'ndan Müjdat Can'a konuştu.

"Sanatımızı yapmaya devam edeceğiz"

Oyuncu Ferhat Aslan ilk defa yasaklarla karşı karşıya kalmadıklarını söyleyerek "Kürtçe yasak değildir" söyleminin fiiliyatta karşılığının olmadığını belirtti.

Aslan, "Yasaklı bir dilde kültür sanat faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Farklı gerekçelerle yasaklar devam ediyor. Bazen tamamen yasaklanıyor, bazen ceviz kabuğunu doldurmayacak gerekçelerle oyunlarımız iptal ediliyor. Her zaman bir sıkıntı çıkarıyorlar. Bu zor ve zahmete rağmen biz başımızı eğmeden sanatımızı yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Gerekçeler: Pano yandı, elektrik yok

Oyuncu Perinaz Delazy ise söz konusu yasak gerekçelerinin "Pano yandı, elektrik yok ve teknik bir sorun var" olduğunu aktardı. Konuya dair emniyet, kaymakamlık ve Tatvan'daki arkadaşlarıyla görüştüklerini ifade eden Delazy şöyle devam etti:

"Emniyet ve kaymakamlık arkadaşlarımıza, 'Gerekli izni verdik. Kültür Merkezi iptal etmiş' yanıtını verdi. Ancak oyunun yasaklandığı gün herhangi bir teknik sorunun olmadığını, o gün başka programların yapıldığını öğrendik. Biz de 'teknik sorun neyse biz o sorumluluğu üzerimize almaya hazırız. Ne sorun çıkarsa çıksın oyunu oynayacağız' dedik. 'Bize dilekçenizi yeniden değerlendireceğiz' dediler."

"Kürtçe oyunlar devam eder"

Delazy, yıllardır devam eden yasak ve engellere son zamanlarda farklı gerekçeler gösterildiğini söyledi. Kürt kültürü ve sanatı üzerinden yasakların her zaman var olduğuna dikkati çeken Delazy, izleyicilerin Kürtçe müzik ve tiyatroya sahip çıkmasından kaynaklı yasakların sonuç vermediğini vurguladı.

Delazy, "Bu yasaklarla ne bizi durdurabilirler ne de sonuç alınabilirler. Kürtçe sanat yapılmaya devam edecek. Bugün olmadı yarın. Ama mutlaka bu oyunlar oynanır, Kürtçe oyunlar devam eder" dedi.

Delazy, şunları söyledi: "Bizler Kürtçe oyunlar üzerine başka tartışmalar yapılmasını isterdik ama halen 21'inci yüzyılda yasakları, baskıları ve engellemeleri konuşuruz. Bu yasakların son bulmasını ve herkesin kendi dilinde şarkılarını söylemesini umuyoruz."

Kürt ve muhalif sanatçılara üst üste engelleme

Kürt sanatçı Aynur Doğan'ın 20 Mayıs'ta Kocaeli Derice'de vereceği açık hava konseri Ak Parti Belediyesi tarafından iptal edilmiş, yine Kocaeli'de bir başka Kürtçe etkinlik olan Amed Şehir Tiyatrosunun oynayacağı Don Kixot oyununa salon verilmeyerek engel olunmuştu.
Metin-Kemal Karaman kardeşlerin 17 Mayıs'ta yapılacak Muş konseri ise Valilik tarafından yasaklanmıştı.

Yasaklar Türkiye'nin birçok yerinde devam etmiş, Yunan sanatçı Matthaios Tsahouridis Trabzon'da vermesi planlanan konser yasaklanmış. Yasak üzerine Tsahouridis ile sahnede yer alacak Apolas Lermi sahneye çıkmayarak yasağı protesto etmişti. Çok geçmeden Lermi yaptığı açıklamada Denizli konserinin Pamukkale Belediyesi, Bostancı konserinin ise organizasyon tarafından iptal edildiğini duyurmuştu.

İptal edilen konserlere Bitlis Eren Üniversitesi'nin Bahar Şenliği programında yer alan Sterka Karwan müzik grubu da eklenmiş, grubun konseri hiçbir gerekçe gösterilmeden programdan kaldırılmıştı.

Niyazi Koyuncu'nun 25 Mayıs'ta vereceği konser Pendik Belediyesi tarafından engellenmiş, baskılar üzerine açıklama yapan Pendik Belediyesi "Kurumların değer yargılarını ve görüşlerini paylaşmayan bir müzisyen" ifadelerini konserin iptal gerekçesi olarak kamuoyuna sunmuştu.

Ece Seçkin'in Düzce Spor şampiyonluk kutlamaları için Düzce'de vereceği konser hiçbir neden gösterilmeden iptal edilmişti.
Isparta Uluslararası Gül Festivali'ndeki konseri Isparta Ak Parti Belediyesi tarafından iptal edilen Melek Mosso twitter hesabından iptalle ilgili şunları söylemişti: "Ben bu ülkenin kadınıyım. Fikirlerimle, vizyonumla, hayallerimle her yeni gün geleceğe sanatımı işliyorum. Genci yaşlısı milyonlarca sevenim var. Birkaç kendini bilmeze kalmadı benim ahlakımı sorgulamak, kadınlık onuruma laf atmak."

Son olarak ise Türkiye'de defalarca konser veren keman virtiözü Ara Malikian'nın 11 Haziran Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda yapacağı konserinin iptal edildiği öğrenildi.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.