Oto yedek parçalarına yüzde 50 zam hazırlığı

Oto yedek parçalarına yüzde 50 zam hazırlığı

OSS Başkanı Ziya Özalp: Otomotiv yedek parçalarına 3 ayda yüzde 50’ye varan zam yapılacak. Lastiğinden aküsüne, camından işçiliğine tüm yedek parçalarda bu yansımayı göreceğiz.

Otomotiv fiyatları astronomik rakamlara ulaşırken, hammadde ve navlun maliyetindeki artışlardan kaynaklı otomotiv yedek parçalarına a'dan z'ye yeni zamlar bekleniyor. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp, önümüzdeki üç içinde otomotiv yedek parçalarına kademeli olarak yüzde 50 zam yapılacağını söyledi ve "Bir otomotiv enflasyonu kapıda" uyarısında bulundu.
Otomotiv yedek parçalarına geçen hafta yüzde 15 zam yapılmıştı.

PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ 5 MİLYAR DOLAR

Türkiye'de otomotiv yedek parça sektörü 5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip ve OSS üyeleri bu pazarın yarısını temsil ediyor. Dünya gazetesinden Aysel Yücel'in haberine göre OSS Başkanı Ziya Özalp, yedek parça sektörünün uzun süredir maliyet artışlarına katlanmaya çalıştığını ve zamları minimumda tuttuğunu belirterek, “Ancak hem hammadde hem de navlun maliyetleri tolere edilemez boyuta geldi. Önümüzdeki üç ay zamlar kaçınılmaz olacak” dedi.

NAVLUN FİYATINA ELEKTRİK ZAMMI DA EKLENDİ

Yedek parçaların ağırlıklı olarak Asya pazarlarından geldiğini hatırlatan Özalp, son bir buçuk yılda konteyner navlunundaki (gemi taşıma ücreti) artışın 4 kata ulaşarak 13 bin dolarlara kadar çıktığını söyledi. Bazı parçalarda navlunun ürün fiyatına yaklaştığını, bu nedenle ithalatı durduran firmalar olduğunu vurgulayan Özalp,  son yapılan yüzde 15 elektrik zammının da sanayicinin maliyetlerini önemli oranda artıracağına işaret etti. 

YEDEK PARÇA SIKINTISI OLUŞACAK

Ziya Özalp ayrıca bazı firmaların navlunun düşmesini beklediğine dikkat çekerek, “Bir şekilde ithalatlarını durduran firmalarımızın olması bazı ürünlerde bulunabilirlik problemi yaratacak. Türkiye pazarında büyük bir problem diyebiliriz. Bunlar da yavaş yavaş başlayacak. Çünkü insanlar bu maliyetlere ürün getiremiyorlar” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.