Ocak ayında cari açık 2.27 milyar oldu

Ocak ayında cari açık 2.27 milyar oldu

Ocak ayı cari açık rakamlarını açıklayan Merkez Bankası, cari açık rakamlarına göre, net gelirler 152 milyon azalırken, turizm gelirleri de 182 milyon dolar azalarak 785 milyon dolara geriledi.

Türkiye Ocak ayı cari açık verileri açıklandı. Merkez Bankası'nın Ocak ayında 2 milyar 227 milyon dolar ile 2.5 milyar dolar dolayında olan beklentilerinin altında gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre, Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre 2016 milyon dolar azalırken, 12 aylık cari işlemler açığı da 31. 89 milyar dolar olarak hesaplandı. Merkez Bankası açıklamasında, "Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 250 milyon dolar azalarak 2.85 milyar dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 25 milyon dolar azalarak 434 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Öte yandan, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 152 milyon dolar azalarak 957 milyon dolara düştü" denildi. Açıklamaya göre aynı dönemler itibarıyla altın ihracatı 1.08 milyar dolardan, 43 milyon dolara, turizm gelirleri de aynı dönemde 182 milyon dolar azalarak 785 milyon dolara düştü.

Önceki yıla göre yatırımlarda büyük düşüş yaşandı

Diğer yandan, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın ayın ayına göre 1.26 milyar dolar azalarak 280 milyon dolara kadar düştü. Yine yanı dönemde porföy yatırımlarında da 1.17 milyar dolar net çıkış gerçekleşti. Buna karşılık, diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler 4.19 miyar doları buldu. Bu girişler büyük ölçüde, yurtdışı bankaların Türkiye'deki mevduatındaki 2.44 milyar dolarlık artışlardan kaynaklandı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.