Neçirvan Barzani: Ortalığı IŞİD’e bırakacak değildik

Neçirvan Barzani: Ortalığı IŞİD’e bırakacak değildik

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi Bağdat hükümetinin isteği üzerine Peşmerge’nin Kerkük’e gönderildiğini söyledi.

Barzani, Hewlêr'deki Başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Vladimir Miladinof ile bir araya geldi.

Başta Musul olmak üzere diğer bölgelerden Hewlêr'e sığınan insanların durumunun ele alındığı görüşme sonrası ortak basın toplantısı yapıldı.

Barzani, tartışmalı bölgelere Peşmerge’nin gönderilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin isteği üzerine Peşmerge’nin Kerkük ve civarına sevk edildiğini ifade etti.

Peşmerge’nin bölgeye sevk amacının herhangi bir yeri işgal etmek olmadığını belirten Barzani, amaçlarının bölgeyi IŞİD’in işgalinden kurtarmak olduğunu söyledi.

Barzani tartışmalı bölgelerde Irak ordusunun silahları bırakmasıyla boşluk oluştuğuna dikkat çekti. Kürdistan Bölge Başbakanı Barzani, 'Ortalığı IŞİD’e bırakacak değildik. Peşmerge oradaki vatandaşlarımızın can güvenliğini korumak amacıyla bölgede. Amacımız terörü önlemektir'  dedi.

Neçirvan Barzani, Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye vatandaşlarına yaptığı Irak uyarısına atıfta bulunarak, bölgelerinde güvenlik açısından herhangi bir sıkıntının olmadığını kaydetti.

Barzani, Musul’da IŞİD militanları tarafından rehin alınan Türkiyeli diplomat ve şoförler için yardıma hazır olduklarını belirtti.

Neçirvan Barzani,'IŞİD örgütü ile bir bağlantımız yok. Ancak elimizden ne geliyorsa yardım etmeye hazırız. Zaten biz Bağdat’ı Musul konusunda defalarca uyardık. Ancak, Bağdat bizim söylemlerimize kulak asmadı' dedi.

BM Irak Özel Temsilcisi Vladimir Miladinof ise IŞİD’ın sadece Irak’ı değil tüm dünyayı tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Miladinof, Irak’ta tüm etnik grupların aralarındaki sorunları diyalog yolu ile çözmesi gerektiğini söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum