Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’ni alan gazeteciler belli oldu

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’ni alan gazeteciler belli oldu

Musa Anter Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. Ödüller Cumartesi günü verilecek.

Özgür Basın’ın bilge ismi Musa Anter’in (Apê Musa) 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da öldürülmesinin ardından gazetecilik alanında verilmeye başlanan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. 27’ncisi düzenlenen ve son iki yıldır Yeni Yaşam gazetesinin organize ettiği ödüller 5 ayrı dalda verildi. Özgür Basın’a yıllarını veren üç isme de Onur Ödülü verildi. Ödüller Cumartesi günü düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

TÜRKÇE HABERDE ÖDÜL İKİ İSMİN

Yarışmada Türkçe haber dalında birincilik ödülü jüri tarafından iki haber arasında paylaştırıldı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım sonrası yaşanan yolsuzluklarla ilgili yaptığı “Kayyım danışmanının 246 bin TL’lik rüşvet çarkı hesap dökümlerine yansıdı” haberiyle, BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde son iki yılda 274 çocuğun doğum yaptığını ortaya çıkardığı, “274 çocuk doğum yaptı” haberi birinciliğe layık görüldü. Türkçe haber jürisi Euronews’ten Rabia Çetin’in “Kimliği olduğu halde sınır dışı edilen Suriyeli sığınmacı El Nusra bölgesine gönderildi” haberini de Jüri Özel Ödülü’ne değer buldu.

KÜRTÇE HABERDE ÖDÜL KAYYUM HABERİNE

Katılımın yoğun olduğu Kürtçe haber dalında, jüri birincilik için bir haber belirledi. Mezopotamya Ajansı’dan (MA) Gökhan Altay’ın “Qeyûmên Sîlopiyê erdên aîdî şaredariyê bi erzanî firot rêveberên AKP’ê” haberi birincilik ödülünü aldı.

KADIN HABERCİLİĞİNDE ÖZEL ÖDÜL

Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında bu yıl jüri cezaevlerinde bulunan kadın gazeteciler adına Jinnews Editörü Kibriye Evren’e Jüri Özel Ödülü vermeyi kararlaştırdı.

ÜÇ İSME ÖZEL ÖDÜL

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde yarışma jürisi bu yıl Özgür Basın’a yıllarını veren üç isme Onur Ödülü vermeyi kararlaştırdı. 90’lı yılların başında Özgür Basın’ın Toplumsal Diriliş’ten sonraki ikinci yayını olan haftalık gazete Halk Gerçeği’nin kuruluşunda yer alan ve sonrasında Özgür Ülke, Özgür Gündem, Özgürlükçü Demokrasi, Yeni Yaşam gazetelerinde çalışan gazeteci Hüseyin Aykol, Onur Ödülü’ne değer görüldü. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde Eş Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı dönemde hakkında verilen 3 yıl 9 ay cezanın onaylanması üzerine Temmuz ayında tutuklanan Aykol, Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

Yarışma jürisi yine 1992 yılında Özgür Basın’ın ilk günlük yayını olan Özgür Gündem gazetesinden bu yana kesintisiz bir biçimde bugüne kadar gelen tüm gazetelerde köşe yazan Şair Hicri İzgören’i Onur Ödülü’ne değer buldu.

Yola çıktığı ilk günden bu yana infaz, bombalı saldırı, işkence, soruşturma, dava, kapatma, sansür, gözaltı ve tutuklamalarla ‘terbiye edilmek’ istenen Özgür Basın’ın avukatlığını yıllardır sürdüren Avukat Özcan Kılıç da Onur Ödülü’ne layık görüldü. Kılıç, tam 30 yıldır Özgür Basın’ın yayınları hakkında açılan dava ve soruşturmalar yüzünden adliye ve emniyeti mesken tutmuş bir isim.

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ ABLUKALARA

Çok sayıda fotoğrafın gönderildiği yarışmada fotoğraf jürisi de birinciliği, birbirlerini tamamladıkları fikriyle iki eser arasında paylaştırdı. European Pressphoto Agency (EPA) foto muhabiri Sedat Suna’nın 2018’de Taksim’de düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yürüyüşünde kadın eylemci ile kadın polisin barikatta karşı karşıya gelmesini karelediği “Kadın Eli” fotoğrafı ile Jinnews muhabiri Rojda Aydın’ın Mardin’deki kayyım protestolarında HDP milletvekili Ebru Günay’ın polis çemberinde tek başına durduğu anı çektiği “Abluka ve Kadın Direnişi” fotoğrafı ödüle değer bulundu.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ AYRANCIOĞLU’NA

Karikatür dalında jürinin eserler arasında yaptığı değerlendirmede karikatürist Aşkın Ayrancıoğlu’nun “Yok Edici” adlı çizimi birincilik ödülünün sahibi oldu. Sinop’ta yaşayan muhalif çizer Ayrancıoğlu, 1994, 1995, 1996, 2009 ve 2015 yıllarında Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri karikatür dalında farklı derecelerde ödüller almıştı.

JÜRİDE KİMLER VARDI?

Türkçe haber jürisi: Tuğrul Eryılmaz, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, M. Ferhat Çelik.
Kürtçe Haber: Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Ferid Demirel, Mehmet Ali Ertaş.
Kadın Haberciliği: Nevin Cerav, Mehveş Evin, Melis Alphan, Necla Demir, Beritan Elyakut.
Fotoğraf: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge.
Karikatür: Doğan Güzel, Gülay Batur, İmam Cici, Sefer Selvi.

VURULDUĞU YERDE ANILACAK

Musa Anter için ilk anma bundan 27 yıl önce sokak ortasında vurulduğu Diyarbakır’ın Seyrantepe semtinde 20 Eylül günü yapılacak. Anter’in ailesi ve gazetecilerin katılacağı anmanın ardından aynı gün Anter’in Mardin’in Nusaybin ilçesi Akarsu köyündeki mezarı ziyaret edilecek. (MA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.