1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Munzur Su’da işçiler kazandı
Munzur Su’da işçiler kazandı

Munzur Su’da işçiler kazandı

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası, Munzur Su A.Ş’de 80 gün süren grevin ardından, işçilerin bugün işbaşı yaparak üretime başladığını duyuruldu.

A+A-

Devrimci İşçi Sendikası’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası (Gıda-İş Sendikası), Munzur Su A.Ş’de Temmuz 2015’te başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, yakacak, gıda yardımı, 1 Mayıs ikramiyesi ve ücret zamları konusunda anlaşma sağlanamaması nedeniyle 28 Ekim 2015 tarihinde başlayan ve 80 gün süren greve ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Munzur Su işçilerinin greve gitmesiyle birlikte patronun tüm işçilerin iş akitlerini fesih yoluna gittiğini ve sendikaları hakkında dava açtığını ifade eden Gıda-İş Sendikası, “Sendikamız ise iş akitleri fesih edilen işçiler için işe iade davası açmıştır. Yaşanan grev süresince Dersim’de bulunan birçok kurum sürecin anlaşmayla bitmesi konusunda çeşitli girişimlerde bulunmuşlar, ancak yapılan girişimler sonuçsuz kalmış ve grev 80 gün boyunca devam etmiştir” diye belirti.

Dört talep

Gelinen noktada dün Munzur Su A.Ş. Yönetim Kurulu ve heyetinin yapmış olduğu açıklama ile birlikte Gıda-İş Sendikası dört talep sıraladı.

Gıda-İş Sendikası’nın talepleri şöyle:

* İşten çıkarılan tüm üyelerimizin hak kaybı olmadan yeniden işe dönmelerini,

* Gıda-İş sendikası ve Munzur Su A.Ş yönetiminin birbirine açmış olduğu davaların geri çekilmesini,

* Gıda-İş sendikası ve Munzur Su A.Ş yönetimini arasında daha önce mutabakata varılan maddelerin ve yönetimin sonradan kabul ettiği taleplerin 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere iş başı yapıldıktan sonra uygulanmasını kabul etmiştir. Sendikamız ve üyelerimizin önerdiği,

* (Sözleşmenin 1.Maddesinin kabulü) daha önce sorunun çözümü için arabulucu olarak girişimlerde bulunan, İl, ilçe belediye başkanları, baro, sendikalar ve siyasi parti temsilcileri, diğer kurumlardan oluşacak geniş bir çözüm komisyonu ile Sendika ve Munzur Su A.Ş yönetimiyle birlikte bir araya gelerek anlaşmaya varılması.

Dün fabrikaya gelen heyet yaptığı açıklamayla bu önerinin kurulacak daha geniş komisyonla çözüme kavuşacağı konusunda beyanda bulunması ile birlikte, Munzur Su işçilerinin iş başı yapmayı kabul ettiğini ve bugün itibariyle Munzur Su A.Ş’nin üretime başlanmasına karar verildiğini belirten Gıda-İş Sendikası, “Kurulacak geniş komisyon 15 gün içinde sürecin tamamlanması için gerekli çalışmayı yaparak sonuçlandıracaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.