Muhalefetin söylediği yalan, 300 bin Afgan göçmen var

Muhalefetin söylediği yalan, 300 bin Afgan göçmen var

Cumhurbaşkanı Erdoğan '1.5 milyon düzensiz göçmen var' iddiasının doğru olmadığını ileri sürerek "ürkiye'ye Afganistan'dan böyle bir göç olmamıştır. Türkiye'de 300 bin Afgan göçmen vardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada Afganistan'daki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de 1.5 milyon değil 300 bin Afgan göçmenin bulunduğunu söyleyen Erdoğan'ın açıklamaları şöyle: 

AFGANİSTAN'A İHTİMAM GÖSTERİLMEDİ: 20 yılı aşkın süre içinde gerek Batı gerek İslam dünyası buraya gerekli olan ihtimamı göstermedi. Rusya'nın müdahalesi olsun, Amerika'nın müdahalesi olsun, hiçbirinde sağlıklı yaklaşım gösterilmedi. Biz ise Afganistan'a tüm imkanlarımızla, gerek altyapı gerek üstyapı elimizden gelen gayreti üstlendik. Halen de oralarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Az önce ifade ettiğim ülkeler buralara sadece silah, askeri olarak yaklaştı. Trilyonlarca liranın nerede harcandığı çok önemlidir. Eninde sonunda adımların geldiği yer belli oldu.

TALİBAN'LA GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU: Afganistan şu anda ciddi manada, adeta kendi başına bırakılmış, Taliban'ın buradaki takınacağı tavır belli olduğu halde, çeşitli görüşmeler olmuş, netice de ortada. Kendileri söylüyorlar. Biz silah, mühimmat bunları nereye bıraktığımız belli değil diyorlar. Amerika bizimle de bazı görüşmeler yaptı. Taliban'la bizim de görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra yine biz bu tür görüşmeleri yapabileceğimizi söyledik.

300 BİN AFGAN GÖÇMEN VAR: Ölümden uzak adımın atılmış olması Afganistan'ın en önemli kazanımıdır. Türkiye'nin ana muhalefeti hep şunu söyledi. 1.5 milyon düzensiz göç oldu. Ana muhalefetin de söylediği rakamların hepsi yalandır. Türkiye'ye Afganistan'dan böyle bir göç olmamıştır. Türkiye'de 300 bin Afgan göçmen vardır. Biz kapılarımızı kesinlikle, bize topraklarından kaçan ve ülkemize sığınmakta olan insanlara kontrollü olarak devamlı açtık. Geri gönderilmesi gerekenleri de ülkelerine gönderdik.

(ABD ile göçmen anlaşması yapıldı iddiasını kastederek) ABD yalanladı ama bunlar hala konuşuyor. Ama bunların meşrebi de mizacı da yalan. Benim milletim bu yalancılara gereken dersi verecek.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.