'Müdahale gereksiz, Irak'ın gücü yeter'

'Müdahale gereksiz, Irak'ın gücü yeter'

Tahran yönetimi, ABD’nin Körfez’e uçak gemisi göndermesi üzerine Irak’a dış müdahale yapılmaması uyarısında bulundu, ‘Irak halkının ve devletinin gücü yeterli’ mesajını verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Irak’ta durumu daha karmaşık hale getirecek tavırların ne ülkeye ne de bölgeye bir fayda sağlayacağını söyledi.

Afham, Irak halkı ve hükümetinin mevcut komployu ortadan kaldıracak kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Sözcü, “ Irak terörizm ve radikal unsurlara karşı savaşmak için gerekli hazırlığa ve donanıma sahiptir” ifadesini kullandı.

ABD'den IŞİD hamlesi

İran’ın açıklaması ABD Savunma Bakanlığı’nın Irak’taki gelişmeler üzerine Basra Korfezi’ne bir uçak gemisi gönderme kararının ardından geldi.

İram Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumartesi yaptığı açıklamada Irak topraklarına İran askerlerinin gönderilmediğini, eğer Irak yönetimi talep ederse yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Cuma yaptığı açıklamada Irak’a asker göndermeyeceklerini, seçenekleri değerlendirmenin ise günler sürebileceğini söylemişti.

Obama, Irak liderleri aralarındaki mezhepsel sorunların üstesinden gelmedikleri ve uzlaşmaya varmadıkları müddetçe ABD’nin herhangi bir askeri eyleminin sorunu çözmeyeceğini kaydetti.

Obama, “Şunu açıkça belirtiyorum: Iraklıların, birlikte çalışmaya hazır olduklarına yönelik bize güvence verdiği siyasi bir planı olmadığı bir ortamda, ABD kendini bir askeri eylem içine sokmayacak” dedi.

Obama şöyle devam etti:

"IŞİD hem Iraklılar hem de Amerikalılar için potansiyel bir tehdittir. Bu bölgesel ve uzun sürecek olan bir sorundur. Dikkatli tercihlerde bulunmak zorundayız. IŞİD şu ana kadar Irak'tan yapılan petrol sevkiyatına henüz ciddi bir tehdit oluşturmadı. Ancak eğer petrol rafinerilerini kontrol altına alırlarsa Ortadoğu'daki diğer ülkeler yardım için üretimlerini artırmalılar. Bu, hafta içerisinde istişare edilerek alınacak bir karardır."

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllüler aracılığı ile kontrolü kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor. Al Jazeera ve AFP

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.