Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki askerlerin tahliyesine başlandığını açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki askerlerin tahliyesine başlandığını açıkladı

MSB'nin Afganistan'daki askerlerle ilgili açıklamasında, "Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının tahliyesine başlanmıştır" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan'daki Türk askerlerinin tahliyesine başlandığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 2002 yılından beri Afganistan’da görev yaptığı hatırlatılan açıklamada, "ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur" ifadelerine yer verildi.

"Bu kapsamda; Hamid Karzai Havaalanı’nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askerî uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır" denilen açıklama şöyle devam etti: 

"Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir." 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.