MGK'den Kuzeydoğu Suriye'ye yönelik yeni sınır ötesi harekat açıklaması gelmedi

MGK'den Kuzeydoğu Suriye'ye yönelik yeni sınır ötesi harekat açıklaması gelmedi

MGK'nin iki saatten fazla süren toplantısının ardından, beklendiği gibi, Suriye'ye yönelik yeni bir sınır ötesi harekat haberi çıkmadı.

Milli Güvenlik Kurulu, bugün iki saatten fazla süren toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başında açıkladığı gibi, Suriye sınırının içinde yeni bir sınır ötesi harekat hazırlığından söz etmedi.

Erdoğan hafta başında  "Güney sınırlarımız boyunca 30 km derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz. Perşembe yapılacak MGK'da bu hususta kararlarımızı alacağız" demiş ve ardından rejim yanlısı medyada Suriye'de nerelerde operasyonlar yapılacağına ilişkin harita ve şemalar yayınlanmaya başlamıştı. 

MGK toplantısının bitiminden sonra Anadolu ajansı üç paragraftan oluşan ve "komşular"ı yatıştırmaya, "müttefikleri" selamlamaya, ABD ve Avrupa'yı "hassasiyete dikkate" davet etmeye yönelik kısa bir MGK açıklaması geçti. Açıklama şöyle. 

▶ Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir.

▶ Uluslararası ittifaklarda her daim müttefiklik ruhu ve hukukunu yerine getiren Türkiye'nin aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmıştır.

▶ Terörizme destek vererek, uluslararası hukuku ihlal eden ülkelere bu tutuma son verme, Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.