Merkez Bankası kararını açıkladı, faizde sürpriz yapmadı

Merkez Bankası kararını açıkladı, faizde sürpriz yapmadı

Merkez Bankası, şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faizleri yüzde 17 seviyesinde tutma kararı alarak değişikliğe gitmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerde değişikliğe gitmeme kararı aldı. 

Haftanın en önemli verisi olarak ön plana çıkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı açıklandı. Şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada politika faizi yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu. Piyasalarda TCMB'den bir faiz hamlesi beklenmiyordu.

KASIM VE ARALIKTA 675 BAZ PUAN ARTIRMIŞTI

Ekonomi yönetimindeki sürpriz değişim sonrasında kasım ayında Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda TCMB enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi ve dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi amacıyla politika faizini 475 baz puan artırarak beklentilere paralel yüzde 15'e yükseltmişti.

TCMB, aralık ayında ise beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık artışa gitmiş ve sıkı duruşun "enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla" sürdürüleceğini belirtmişti.

PİYASA BEKLENTİLERİ NE YÖNDEYDİ?

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu, politika faizinin yüzde 17,00'de sabit bırakılacağını tahmin ediyor. Ankete katılan 21 ekonomistin 5'i 100 baz puan, 1'i 75 baz puan artış beklerken, 15 ekonomist değişiklik olmayacağını öngörüyordu.

Reuters anketine katılan 21 kurumun 16'sı Şubat ayında politika faizinin sabit tutulmasını, 5'i ise faizlerde artış bekliyordu. Artış beklentilerinin bir tanesi 75, diğer dördü ise 100 baz puan yönündeydi.

TCMB faiz kararı için Foreks tarafından yapılan ankete katılan analistler faizin yüzde 17,00 olarak kalacağını düşünüyor. Ankete katılan 18 ekonomistin 13'ü faizin değiştirilmeyeceği, 5'i ise artırım kararı alınacağını öngördü. Ekonomistlerden 1'i TCMB'nin 75 baz puan, 4'ü ise 100 baz puan faiz artırımı kararı alacağını tahmin ediyordu.

ENFLASYON BEKLENTİ ÜZERİNDE SEYREDERKEN TL RALLİ YAPTI

Bir önceki toplantıdan bu yana Türk varlıklarında pozitif bir ivme yakalanırken, son enflasyon verisi yine ekonomist beklentilerini aşmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ocakta tüketici fiyatları yıllık yüzde 14,97 artışla, kasım ve aralık aylarının ardından yine beklenti üzerinde geldi. Tüketici fiyatlarında ocakta aylık artış ise yüzde 1,68 olarak kaydedildi. Ocak ayı üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna göre üretici fiyat endeksi ocakta yıllık yüzde 26,16 artış kaydetti. Aylık olarak bakıldığında artış oranı ise yüzde 2,66 oldu.

Bir önceki toplantı tarihinde 7,40 seviyelerinde olan dolar/TL kuru, şubat toplantısınını yapılacağı günün ilk işlemlerinde 6,97 seviyesini gördü. Kurda bu süreçte 6,90 seviyesinin altı test edildi. Böylelikle bir önceki toplantıdan bu yana dolar/TL kurunda yüzde 5'in üzerinde düşüş kaydedildi.

Benzer eğilim Türkiye'nin risk priminde de görüldü. Ocak toplantısı döneminde 320 baz puan üzerinde olan risk primi 280 baz puan seviyelerini test etti.

Bunlara karşın tahvil faizlerinde küresel piyasalarda da öne çıktığı gibi bir yükseliş olduğu izlendi. Gösterge tahvil faizi bu süreçte yüzde 15 seviyesini test etti.

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.