Meral Akşener: Devlet Bahçeli FETÖ hakkında konuşmamı engelledi

Meral Akşener: Devlet Bahçeli FETÖ hakkında konuşmamı engelledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan Meclis FETÖ Araştırma Komisyonu’nda dinlenmesinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından engellediğini açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Mardin ve ilçelerinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Akşener'in ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamalardan başlıklar şöyle:

122 CİVARINDA İLÇE GEZDİM: Bana diyorlar ki; “Esnafı ziyaret ediyorsun kapıdan içeri girdiğinde iktidarı yermiyorsun, partini övmüyorsun, kendini övmüyorsun, orada esnafın derdini dinleyip kamuoyuna anlatıyorsun. Bunun sebebi nedir.” Sebebi şu; Son 5 yıllık süreçte son derece çirkin ve pis bir dille insanlar birbirinin karşısında oldu. Bir gün grup toplantısı çıkışında bir gazeteci bana dedi “Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu’na şunu dedi, Sayın Kılıçdaroğlu’da Sayın Erdoğan’a şunu dedi, siz ne düşünüyorsunuz?” Bir an düşündüm, içimden “elinin körünü düşünüyorum, ikincisi ise banane kardeşim” cevap vermedim ama o gün Anadolu’yu gezmeye karar verdim. Pandemi daha yoktu, pandemi öncesinde esnafın durumu iyi değildi. Esnaf, elektrik faturasından, kiralardan, stopajlardan şikayet etti. Şu tabakta duran her şeyin maliyetinin artması, insanların alım gücünün düşmesi herkesin ortak şikayetiydi. 122 civarında ilçe gezmişim. Ekonomideki durumun pandemi ile ne kadar kötüleştiğini gördüm. İktidarın, esnafa yardım etmesi gerekirken etrafındaki 5 mütehaatin çıkarını koruyacak tercihlerde bulunduğunu hep birlikte gördük.

ESNAFIN ŞİKAYETLERİNİ DİNLEDİK: Esnaftan da şikayetlerini dinledik. Pandemi derinleştikçe dedik ki “geliri olmayan her aileden adam başı 500 lira para öde.” İnsanlar gitsin temel tüketim gıda malzemelerini alsın dedik. 1 sene ödemesiz faizsiz kredi ver dedik. Kredi ödemeleri geldi ödeyecek durum yok esnafta. Krediler faizlerle ertelendi. Bütün bunlar olurken, esnafa kulak vermesi gerekenler, vatandaşı ilgilendirmeyen, vatandaşın derdini çözmeyen laflar ettiler.

BAHÇELİ FETÖ HAKKINDA KONUŞMAMI ENGELLEDİ

Arkadaşlarım, ben sizler çeşit çeşit iftiralarla karşı karşıya kaldık. Bunlar olacak, kulaklarını tıkayacaklar. Ben bu ülkede İçişleri Bakanlığı yaptım, biz kırk kişiyiz birbirimizin ciğerini biliriz. Şimdi FETÖ’cü diyorlar, bu arada sırada cepten çıkarılan bir kağıt. Gelin araştıralım diyorum, çağırın beni de tanık olarak. Cesaretiniz varsa dinleyin. Bakın bir arkadaşımız FETÖ araştırma kurulunun başkan yardımcısıydı. Meral Akşener’i bir dinleyelim demişler, resmi yazı yazılmış. Beni tanık olarak çağıracaklar. O arkadaşımızı, MHP o gün genel başkan yardımcısı bugün TBMM Başkan Vekili olan Celal Adan aramış, odasında buluşmuşlar sonra demiş ki böyle böyle bir durum var “Meral Akşener’e buyur gel fikrine bakacağız denilmiş Sayın Bahçeli istemiyor bunu engelleyin. Sebep ise beni Bahçeli 2006 yılında görevlendirerek Türkçe Olimpiyatlarına gittiğim için istemiyor. Demiş bunu ben engelleyemem Başbakan ile konuşmam lazım. Başbakan da Binali Yıldırım o zaman. Binali bey de peki demiş. Gerçeklerin her zaman ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Sonra diyor ki tamam yapalım. Bu arada Celal Adan arkadaşımıza bir telefon ediyor ve diyor ki ‘bizi çok kötü bir dertten kurtardın’ sana teşekkür ederim. Bu arkadaşımız Selçuk Özdağ. Sonra Özdağ biliyorsunuz bu tür görüşmeleri anlattığı için 20 kişinin saldırısına uğradı ölümden döndü. Sonra kendisini dövdürdüğüne dair iftira attılar.

BİZİM DERDİMİZ ÇOCUKLARDIR

Bu Türkiye’deyiz ama ısrarla teşkilat başkanlarıma söylüyorum her bir müfteriye kulağınızı tıkayacaksınız. Bizim derdimiz çocuklarımızdır. Bizim derdimiz 11 yaşında harçlık isteyeceği yerde evine kömür isteyen küçük çocuklardır. Bizim derdimiz kepenk kapatmak durumunda olan esnaflardır. Üretirken kar etmeyi bırakın zarar eden besicilerdir. Bizim derdimiz atanmayı bırakın iş bulamayan mastırlı üniversite öğrencilerimizdir. Midyat’ta genç bir kardeşimiz karşıma çıktı ve 2 yıldır işsiz olduğunu, 7 tane de çocuğu olduğunu söyledi. Nasıl geçindiğini sorduğumda turist işi yaptığını söyledi ve şu ana kadar eşten dosttan borç alarak geçindiğini fakat artık borç alacak kimsesinin de kalmadığın söyledi. Eğildim kulağına akşam ne yiyeceklerini sorduğumda verdiği cevabı burada paylaşmayayım ama bu insanlara günahtır. Cambaza bak yapılıyor ama İYİ Partililer olarak başta ben olmak üzere hiç birimiz bu sahte gündemler ile vatandaşımızın derdinin örtülmesine izin vermeyeceğiz.

Bakın tek tek güney doğuyu gezeceğim. Şanlıurfa’dan başladım, bugün Mardin’deyim ve bundan sonra sırası ile bütün illerimizi ilçe ilçe gezeceğim. Öğrendiklerimi de bu ağaların yüzüne yüzüne çarpacağım. Bu öğrendiklerim açlık üzerine, yoksulluk üzerine. Bugün Mardin’deyiz. Geçtiğimiz hafta Eskişehir’deydim, sonrasında Sincan’daydım. Viranşehir ile Sincan'da konuşan esnafın derdi aynı. Sincan'da iş bulamayan ve o nedenle ağlayan genç ile Hilvan'daki işsiz genç aynı. Sincan'da benden birilerinden bulup ufacık çocuklar tablet istediler, Viranşehir'de hem üniversite öğrencileri hem ilkokul öğrencileri tablet istediler. Yazıktır yazık. Bu ülkede 4 milyon gencin EBA'ya giremediğini, uzaktan eğitimden yararlanamadığını biliyoruz. 177 milyar lirayı 5 müteahhitine gömeceği yerde bu 4 milyon gencimize, çocuğumuza tablet dağıtmak, o evlere internet paketi vermek işten bile değildi. bunları söylemeye devam edeceğiz, bunları anlatmaya devam edeceğiz.

BU UCUBE SİSTEMİ ORTADAN KALDIRINCAYA KADAR ÇALIŞACAĞIZ:Kafanızı karıştırmak için yola çıkanlara gülüp geçeceksiniz. 31 Mart'ta da yaptılar gülüp geçtik. Sonuç itibariyle olmaz denileni, yapılamaz denileni başardınız. Siz başardınız. Korkmadınız başardınız, eğilmediniz başardınız ve teşkilatlarımızı kuran bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Çocuklarınızla tehdit edildiniz, işinizle tehdit edildiniz. Tehdit edenler bu ülkeyi yönetenlerdi. İşleriniz gitti, ihalelere girmek gibi bir şansınız ortadan kalktı. Günlük hayattaki  iş yapma kapasiteniz sıfıra düştü ama bu ülkenin bu yolculuğa ihtiyacı olduğuna inandınız. Şimdi daha büyük bir şeyi başaracağız. Bu tek adam sistemini bu ucube sistemi bu haksızlık düzenini Allah şahit, bu inançla, bu iradeyle bu çocuklar için bu gençler için kadınlar için değiştirinceye kadar bu düzeni yerle bir edinceye kadar, bu sistemi ortadan kaldırıncaya kadar çalışacağız. Ev ev, dükkan dükkan, insan insan her şeyi anlatacağız. Şimdi son dönemdeki bize yönelik atılan okların daha büyükleri atılacak. Sakın ola ki üzülmeyiniz, sakın ola sinirlenmeyiniz. Çünkü yapılmak istenen budur. O girdaba düşüp onun içinden çıkmamamızı sağlamaktır.

Bakın esnaf gezdik atanamayan öğretmenler geldiler. EYT'lileri zaten tartışıyoruz söylüyoruz. Atanamayan psikologlar geliyor. Haksızlığa uğramış gruplar diyor ki; "Meral Hanım siz ve milletvekilleriniz adımızı duyursun. Bizim derdimizi Meclis bünyesinden vatandaşa iletsin. Bu sefer oylarımız kaşının altında gözün var bu gözü ben beğenmedim üzerinden olmayacak. Senin derdine kim çözüm üretmiş kim çözüm üretecek kim onu bu konuda ikna edecek. Yani ceketimi assam seçilirim modelini Türkiye'den kaldırıyoruz " diyorlar. Allah hepinizden razı olsun, ben razıyım Allah da sizden razı olsun.

Ziyarette Akşener ile esnaf arasında sohbetler yaşandı. 

Esnaf ve Akşener'in diyaloğu şöyle: 

Akşener: İşler nasıl.

Esnaf: İşler iyi diyelim iyi olsun.

Akşener: Hiç siftah yaptın mı bugün.

Esnaf: Siftah yaptım ama pek gönlümüzden geçen olmadı. Bazı günler siftahsız kapatmaya başladık.

'HER GELİŞİ PAHALI GELİYOR'

Müşterinin alım gücünü düştüğünü söyleyen bir başka esnaf da şu sıkıntıları dile getirdi:

Akşener: İşler nasıl?

Esnaf: Fiyatlar yükseliyor. Müşterinin alım gücü düşmüş.

Akşener: Bunlar her gelişi pahalı geliyor. (Başörtüleri göstererek)

Esnaf: Beşe (lira) alıyoruz, altıya (lira) satıyoruz. Bir daha ki gelişte altıya (lira) alıyoruz, yediye altıya (lira) satıyoruz. Müşteride çok şaşırıyor. Dün geldik bu fiyattı, bugün geldik bu fiyat (diyorlar).

Akşener: Nasıl geçiniyorsunuz.

Yurttaş: Oradan buradan borç alarak geçiniyoruz. Bu sıkıntılar ne olacak.

Akşener: Önceden ne iş yapıyordunuz.

Yurttaş: Ben turizmciyim. Turizmin de zaten geldiği yok. Öyle yani.

Akşener: Salgınla ilgili olarak hiç destek aldınız mı?

Esnaf: Almadık biz. Ama diğer esnaflar aldılar. Biz yazdık, gelmedi bir şey.

Akşener: Kaç çocuğunuz var?

Esnaf: 7 tane. Geçinemiyoruz işte.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.