MEB Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne kontejan ayırmadı

MEB Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne kontejan ayırmadı

MEB, 15 bin öğretmen atamasına ilişkin açıkladığı kontenjan listesinde Kürt Dili ve Edebiyatı hariç bütün branşlara kontenjan ayırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 bin öğretmen atamasına ilişkin branş dağılım kontejanını açıkladı. Dağılım listesinde Kürt Dili ve Edebiyatı hariç hemen hemen bütün öğretmen branşlarına yer verildi.

Yapılan dağılımda Arapça dili için 314, İngilizce 857,Almanca 171,Türkçe 698, Fransızca 3, İspanyolca, 2 ve İtalyanca, Çince, Korece, Farsça ve Rusça için birer öğretmen ataması yapılacak.  Fakat her yıl yaklaşık yüz öğrenci mezun eden Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne atama listesinde yer verilmedi.

 “Yaşayan Diller ve Lehçeler” bölümünde yer alan Kürtçe dili için en son Mayıs 2021 yılında yapılan 20 öğretmen ataması arasında sadece 3 öğretmen ataması yapılmış ve bu atamayla birlikte bu sayısı 79 yükselmişti.

Türkiye’de Türkçenin ardından en yaygın konuşulan dil olan Kürtçeye öğretmen atamasında yer verilmiyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.