Mahkemede engelli dayanışması

Mahkemede engelli dayanışması

Fiziksel engelli Erdoğan'ın engel derecesini arttıran trafik kazası nedeniyle açtığı tazminat davasında bilirkişi araç sürücüsünü yüzde yüz kusurlu buldu. Engelli aktivistler de duruşmayı izledi.

Fiziksel engelli İhsan Erdoğan'ın, engel derecesini arttırarak kendisini hiç yürüyemez hale getiren trafik kazası nedeniyle açtığı tazminat davasında bilirkişi araç sürücüsünü yüzde yüz kusurlu buldu.

Erdoğan'ı duruşmada hakimin şaşkın bakışları altında yedi fiziksel engelli arkadaşı da yalnız bırakmadı.

bianet'in gündeme getirdiği kazada 2006'da İhsan Erdoğan, başka bir akülü sandalyeli arkadaşı Emre Can ile birlikte Pendik'te yolda giderken araba çarpması sonucu yerde sürüklenerek iki arabanın arasına sıkışıp yaralanmıştı.

Gençliğinde yaşadığı iş kazası nedeniyle engelli hale gelen Erdoğan, eskiden evde yürüteçle yürüyebiliyordu ancak kazadan sonra hiç yürüyemez hale gelmişti.

Sekiz yıldır devam eden yargı sürecinde ceza davasında sürücü para cezasına çaptırılmıştı.

Anadolu 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dün görülen tazminat davasıyla ilgili duruşmada mahkeme İstanbul Teknik Üniversitesi'den üç öğretim görevlisinin hazırladığı bilirkişi raporu sunuldu.

Raporda, sürücü Yasin Macit'in, yolu yeterince kontrol etmediğinden otomobilini gereğinden hızlı kullandığı, bunun sonucunda engelli aracına arkadan çarptığı ve asli, tam ve yüzde yüz kusurlu olduğu, engelli İhsan Erdoğan'ın ise kusursuz olduğu belirtildi.

Mahkeme heyeti, dosyayı tazminat bedelini belirlemek üzere aktüerya bilirkişine gönderdi.

"Engelliler bunu hep yaşıyor"

Duruşmada, davaya müdahillik talebinde bulunan Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği üyeleri fiziksel engelliler de katıldı.

Akülü sandalyeleriyle duruşmaya gelen fiziksel engeller mahkeme salonunda koltukların önündeki boşluğa geçerek duruşmayı dinledi.

Hakimin "neden buradasınız" sorusu üzerine Dernek Başkanı Adem Kuyumcu, söz alarak şöyle konuştu:

"Biz de buradayız, çünkü bütün engelliler aynı sorunları sık sık yaşıyoruz. Ve bunları mahkemeye taşıyamıyoruz. O yüzden bu dava bizim de davamız. Sizin vereceğiniz karar bizim için çok önemli ve diğer açacağımız davalar için de emsal teşkil edecek.

"Bu olayda sadece araç sürücüsü suçlu değil. O gün olay yerinde araçlarını kaldırımlara park edenler, kaldırımları masa ve tezgahlarıyla işgal eden ve engellilerin yürümesini engelleyen dükkanlar, bunlara izin veren ve gerekli yaptırımları yapmayan yerel yönetimler de bu olayın sorumlusudur."

Bir sonraki duruşma 18 Eylül'de görülecek.BİANET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.