Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı

Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı

Madımak Oteli’ne yürüyen binlerce insan “Dün savaşta bugün Sivas’ta”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar”, “Madımak Oteli müze olacak” sloganları attı.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde katledilen 33 kişi katliamın 29’uncu yılında anılıyor.

Türkiye’nin birçok yerinden Sivas’a akın eden binler sabah saatlerinde Sivas Kent Merkezi’nde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubeleri önünde bir araya geldi.

MA'nın haberine göre; anmaya Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri başta olmak üzere, Halkların Demokratik Partisi (HDP),Cumhuriyet Halk Partisi(CHP),Emek Partisi (EMEP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi(TİP), Halkevleri, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Devrimci 78'liler Federasyonu, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Ankara Dersimliler Derneği ve çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kortejler halinde yürüyüşle Madımak Oteli’ne gidecek binler “Dün savaşta bugün Sivas’ta”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar”, “Madımak Oteli müze olacak” sloganları attı.

Yürüyüşün en önünde Madımak’ta katledilen 33 kişinin fotoğrafları yakınları tarafından taşındı. Yürüyüş öncesi katledilen 33 kişinin isimleri tek tek okundu. Binler katliamın yaşandığı Madımak Oteli’ne yürüdü.

267.jpg

PİRHA'nın haberine göre; Madımak'ın önünde konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, tüm Alevi kurumları adına açıklama yaptı.

Erçe konuşmasında şunları söyledi:

"Bu anma programında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve dünyanın her yerinden gelen canlar hos geldiniz. Dernekler, siyasi partiler, devrimciler, solcular hosgeldiniz. Bu otel hala yanıyor ve ışık saçıyor. Devletin mahkemelerinin kararları bizim için yok hükmündedir.

"Bu insanlığa karşı işlenmiş suçtur. Biz bitti demeden bitmez bu dava. Zaman aşımına asla uğrayamaz. Gerçek anlamda adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Tüm kesimler bir araya gelecek, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz. Burada sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi, her şey yakıldı.

"Yüz yıllardır katledildik"

2 Temmuz, bugünkü gibi tek adam rejimini getirmek için yapıldı. Bugünkü siyasi iktidarın yol yürüdükleri yaktı canlarımızı. Tarihiyle yüzleşmeyen toplumlar çürür. Bugün çürümüş durumdayız. Her türlü katliam yaşanıyor bugün. Tarihle yüzleşmezsek karanlığa boğulup kalırız. Çok acı çektik ama doğrularımızdan ve inancımızdan asla geri adım atmadık, atmayacağız. Yüz yıllardır katledildik. Bizden korkmuyorlar.

"Demokrasiyi, adaleti, biz getireceğiz"

"Çoğalarak geleceğiz buraya. Ezilen sömürülen tüm kesimlerle birlik olacağız. Diyanet ve bakanlıklar gençlik kampı kuracakmış. Hadi oradan. Alevi kurumları varken sana ne oluyor? Onların kampına giden, alet olan düşkündür. Alevilerin talebi belli. 30 yıldır haykırıyoruz. Özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti, biz getireceğiz. Kaç gündür anmalarımızı engellenmeye çalışıyorlar. Kahrolsun faşizm."

Konuşmaların  Ardından Semah'a duruldu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.