Maden Sahibi Alp Gürkan: Hayatımın ızdırabını yaşıyorum

Maden Sahibi Alp Gürkan: Hayatımın ızdırabını yaşıyorum

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ve şirket yetkilileri düzenledikleri basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Soma faciasının yaşandığı Soma Holding basın toplantısı düzenliyor. SomaHolding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan açıklama yapıyor. Toplantıya Gürkan'ın yanı sıra Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve şirketin İnsan Kaynakları Direktörü Celalettin Gökaşan katıldı.

NET YANIT VEREMEDİ

Çelik, yaşam alanları ile ilgili gazetecilerin ısrarlı sorularına ise önce net bir yanıt veremedi. Aşağıda bir yaşam odası yukarıda da bir kaçış odası olduğunu ancak bunun direk yer üstüne bağlandığını söyleyen Çelik, 'gazetecilerin 1 kaçış odası mı var' şeklindeki ısrarları üzerine 'evet 1' dedi.

"BU KAZA 3 AY SONRA OLSAYDI..."

Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru ise "Madende o an yaşam odası yoktu" dedi. Gürkan da "Bu kaza üç ay dört ay sonra olmuş olsaydı. Bu insanlar kurtulacaktı yaşam odası olduğu için" diye konuştu.

GAZETECİDEN Tokat GİBİ SORU

Bu esnada basın toplantısındaki gazetecilerden biri "Yaşam odasını olmaması maliyeti düşürdü mü" diye bağırdı

İşte yaşam odasıyla ilgili yapılan o açıklama;

Yer altındaki işçilerin yanarak can verme ihtimali yok. Bizim ocak içinde alt bölgede hazırlık galerimiz var. Havalandırmalı basınç odalarımız var. Bizim 500 kişilik yaşam odamız vardı. İki bölgemiz var. Ana merkezde bir tane var.

"YANİ YAŞAM ODASI YOKTU"

İnsanlarımızın en yoğun çalıştığı yere en yakın yerlere yaşam odası koyduk. 500 kişinin 18-24 saat hayatta kalabileceği bir yaşam odasıydı. Orada iş bitince orayı söküp başka bir yere koyuyorduk. Oradaki iptal ettik. Üretimimi bitmişti. Diğer yere takıyorduk ama henüz takmamıştık. Yani yaşam odası yoktu.

"ANATAŞIN İÇİNDE YAPILACAK"

Arkadaşlarımın bir sene önce çalışma alanlarında yapılan bir odadır yaşam odası. Bu odalar anataşın içinde yapılacak. Eğer kömürün içinde yaparsanız, bir yangında odanın içinde olan insanlar yanar. Taşlı bölgede yaşam odası yapmamız gerekir. Esas üretim alanı olmadığı için ana taşa girilerek yapılıyor bu yaşam odası. Yaşam odası hemen her yere yapılamaz. Kömür madeninin içine yapamazsınız. Civara yapabilirsiniz. Yaşam odasının Türkiye’de hazırlığını yapmak da maden içinden geçerek olur. Madenin içinden geçiyor. Tünel sürerek yapılır. Oraya gitmeden oda yapsanız ne olur. Yaşam odası üretimin ağır olduğu yere yakın yapılır. Buradaki odanın hiçbir ehemniyeti yok. Alt tarafta hazırlık yapılıyor şu an.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.