LYS'de müfredat dışı soru tartışması

LYS'de müfredat dışı soru tartışması

Üniversiteye girişin ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ikinci oturumu yapıldı. Saat 10.00’da başlayıp, 12.15’te biten sınavın bugünkü bölümünde adaylar matematik sorularını yanıtladı.

Sınava katılacak olan öğrenciler güvenlik kontrolünden geçtikten sonra içeri alındı. Bazı adaylar piercing, kolye ve bileklik ile salona geldi. Görevlilerin uyarmasıyla öğrenciler salona alınmayan takılarını çıkararak yakınlarına teslim etti.  Saat 09.45’ten sonra gelen adaylar sınav binalarına alınmadı.

SINAVA GEÇ KALDI

Sınava geç kalan Ensar Aydın “Sınava yetişirim diye düşündüm ama yetişemedim. Benim ilk sınavım değil. Daha önce bir fakülte bitirdim. Başka bir bölüm yazarım diye sınava girmek istedim ama geç kaldım.Birkaç dakika geç kaldım. Saçma bir kural yapacak bir şey yok. Ülkede o kadar saçma kural var ki bir tane daha koymuşlar” dedi.

İKİ SORU UZAY ANALİTİĞİNDEN

Uzmanlar, bu yıl ilk defa LYS’de yer alan açık uçlu soruların matematikte öğrencileri zorladığını belirtti. Matematik sorularının zorluk seviyesini orta olarak değerlendiren eğitimciler, iki tartışmalı soruya da dikkat çekti.

4 yıl önce yenilenen ve bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin okuduğu müfredatta olmayan uzay analitiği konusundan 2 soru yer aldı. Eğitimciler, adayların bir hafta sonra girecekleri sınavlarda psikolojik olarak etkilenmemeleri için bir an önce ÖSYM yetkilileri tarafından bu soruların iptal edileceği yönünde açıklama yapılmasını istedi.

GEOMETRİ SORUSU AZALDI

Bu sene LYS 1’de soruların dağılımında farklılık vardı. Her yıl 50 matematik ve 30 geometri sorularından oluşan sınavda bu yıl 52 matematik 28 geometri sorusu yer aldı. Kısa cevaplı soru dağılımı olarak da matematik 2 ve geometri 1 olmak üzere beklendiği gibi 3 soru geldi. İşlem gerektiren sorular vardı. Matematikte YGS ve integral konularından gelenler bu sorular arasında sayılabilir.

Öğrenciler 80 soruyU 135 dakikada cevaplamaya çalıştı. Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da toplam 2 bin 594 binada gerçekleştirilen sınava, 839 bin 124 aday başvurmuşdu.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.