LYS maratonu başladı

LYS maratonu başladı

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) başladı.

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 432 bin 97 aday katılıyor. Tek oturumda uygulanacak sınav, 135 dakika sürecek.

Sınavda tarih testi, coğrafya-2 testi, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-2 testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecek. Felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecek. Bu testi alan tüm adaylar ilk 24 sorunun tamamından sorumlu olacak ve cevap kağıdının ilgili bölümünde ilk 24 soruya ait cevap alanını işaretleyecek. Sınav sonrası yapılacak düzeltme istekleri kesinlikle kabul edilmeyecek.

KİMLİK KONTROLÜ YAPILDI

LYS-4'de din kültürü ve ahlak bilgisi soruları felsefe grubu altındaki psikoloji alanından 3, sosyoloji alanından 3, mantık alanından 2 soru da sorulacak.

Adaylar, LYS-4'te birinci ve ikinci testin (Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin  (Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamayacak.

Adaylar Sınava Giriş Belgesi ve kimlikleriyle sınava girecekleri okula girebildiler. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlilerince arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere yerleşti.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanları sınavda uyulacak kuralları adaylara anımsattı. Soru kitapçıklarıyla kalem ve silgi dağıtıldıktan sonra sınav başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.