Lisa Çalan’ın sinemaya devam etmesi için kampanya

Lisa Çalan’ın sinemaya devam etmesi için kampanya

HDP mitingine bombalı saldırıda bacaklarını kaybeden sinemacı Lisa Çalan için kampanya başlatıldı, kampanyayla protezler ve ve bunun için gerekli iki aylık tedavi sürecinin karşılanması hedefleniyor.

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’teki Halkların Demokratik Partisi (HDP) mitingine bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan için indiegogo kampanyası başlatıldı.

“Umuda Bomba İşlemez: Lisa, filmlerini çekmeye devam etmeli!” çağrısıyla başlatılan kampanyayla, Çalan’a takılacak protezlerin ve bunun için gerekli iki aylık tedavi sürecinin karşılanması hedefleniyor.

Şimdiye kadar 7 bin dolar toplanan kampanyanın hedefi 135 bin dolar.

Kampanyayı organize edenlerin mesajı şöyle:

“Lisa, peşi sıra geçirdiği ameliyatlar ve tedavi sonrasında, protez bacak talebi devlet tarafından karşılanmadığından ve Türkiye’de protez bacak maliyeti yüksek olduğundan, Almanya’da yarı fiyat olan protez bacak takılması için iki hafta önce Almanya’ya gitti.

“Protez takılana kadar Lisa’nın vücudunun proteze uyumlu hale gelmesini sağlayacak 2 aylık bir tedavi süreci olacağı düşünülüyordu. Ne mutlu ki Lisa’nın kaslarının ve vücudunun şimdiden proteze uygun olduğu ve protezin hemen takılabileceğini öğrendik.

“Bu arada takılacak protezlerin taksitlendirilmesi talep edildi ve firma tarafından bu talep kabul edildi. Bir an önce Lisa’nın protezlerine kavuşması gerek aksi takdirde süreç uzarsa, Lisa’nın kaslarının zayıflayabileceği ve proteze uygunluğunu kaybedebileceği söyleniyor.”

Lisa Çalan

28 yaşındaki sinemacı Aram Tigran Konservatuarı’nda sinema eğitimi gördü. Orta Doğu Sinema Akademisi ve çok sayıda film festivalinde yer aldı. Çalan, 5 Haziran’daki bombalı saldırıda yaralandı. Sinemacının senaryo çalışmalar devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.