Kürt şair ve yazarlar yemekte buluştu

Kürt şair ve yazarlar yemekte buluştu

Kürt şair ve yazarlar, Diyarbakır’da düzenlenen yemekte buluştu. Buluşmasında konuşan Kürt PEN Eşbaşkanı Sami Tan, Kürt yazarların daha çok dayanışma gösterip, ortak çalışmalarda yer almaları gerektiğini ifade etti.

Kürt PEN’in öneri doğrultusunda Kürt şair ve yazarlar, dün akşam Diyarbakır’da düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Yenişehir Belediyesi tarafından organize edilen yemeğe Yenişehir Belediye Eşbaşkanları Belgin Diken ve Mehmet Deviren, Kürt PEN Eşbaşkanı Sami Tan, yazar Celîlê Celîl, Mehmet Çakmak, Osman Özçelik, Mehmet Öncü, Veysi Ülgen, Adar Jiyan, Mevlüt Aykoç, Mehmet Akdoğan, Qahir Bateyî gibi bir çok önemli ismin yanı Kürt yayınevlerinin yöneticileri katıldı. 

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan yazar Mehmet Çakmak, Kürt yazar ve şairler olarak sık sık bir araya gelebilme koşullarının kısıtlı olduğunu fakat, en azında yılda bir kez böylesi buluşmaların organize edilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. 

‘KALEM TUTAN ELLERİNİZLE BİRLİKTELİĞİN YANINDASINIZ’ 

Etkinliğe ev sahipliği yapan Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken de Kürt yazar ve şairlerin eserleri ile kültürlerini ve dillerini kaleme alıp, bu halkın yüreğine yansıttıklarını dile getirdi. Diken, “Kalem tutan ellerinizle Kürt halkının birlikteliğini, mücadelesini bu süreçte de beraber oldunuz” diyerek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

TAN: ORTAK PROJE VE ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEMİZ GEREKİYOR 

Kürt PEN Eşbaşkanı Sami Tan ise, bu buluşmanın Kürt yazar ve şairler arasında dayanışmayı güçlendirmesini ve ihtiyaç duyulan ortak çalışmalara dair bir başlangıca vesile olmasını diledi.

Tan, “Umut ediyorum ki bundan sonraki süreçte Kürt aydınları ve yazarları daha çok dayanışma içeresinde olacaklar. Daha çok ortak proje ve çalışmaları yürütmemiz gerekiyor. Entelektüel alanın daha çok örgütlü ve özgür olması için bir arada olmamız lazım. Kürt toplumuna öncülük etmesi için entelektüel ve yazarların alanı önemlidir. Daha çok da dil ve kültür alanında öncülük etmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘İTTİFAK İÇİNDE OLALIM’ 

Diyarbakır 7. Kitap Fuarı’na katılmak üzere yaşadığı Viyana’dan Diyarbakır’a gelen tarihçi-yazar Celîlê Celîl ise, buluşmaya dair duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Kalem arkadaşlarımla bir arada olmanın sevincini yaşıyorum. Kitap Fuarı çok anlamlı bir yerdir. Fuar’da çok sayıda kişiyle bir araya geldik. Hem fuarda hem de burada bu kadar dost ve arkadaşın toplanması beni heyecanlandırıyor. Çok teşekkür ederim. Umarım daha çok ittifak içinde olup ve güçlü olacağız. Sürekli böyle anlamlı buluşmalar olsun.” 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.