Kürt Dil Platformu’ndan YÖK’e mektup: Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri açılmalı

Kürt Dil Platformu’ndan YÖK’e mektup: Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri açılmalı

Kürt Dil Platformu, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile Kürt Araştırmaları Enstitüsünün açılması için YÖK Başkanlığı'na mektup gönderdi.

Kürt Dil Platformu, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin üniversitelerde açılması için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı'na mektup gönderdi. Platform, konuya ilişkin Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) basın toplantısı düzenleyerek mektubu kamuoyuna duyurdu. Mektubun Kürtçesini platform sözcülerinden Şerefxan Cizîrî, mektubun Türkçesini ise platform sözcülerinden İrfan Söner okudu.

'DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALI'

Mektupta, daha önce üniversitelerde Kürt dili ve kültürüne yönelik bazı bölümlerin açıldığını, ancak bugün ki mevcut koşullarda beklentileri karşılanmadığını, bu yüzden ortaya çıkan sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik koşullardan kaynaklı artık değişikliklerin yapılması gerektiği belirtildi.

Mektupta, üniversitelerde Kürt dili ve edebiyatına ilişkin bazı iyileştirmelerin ve yeni bölümlerin açılmasına yönelik taleplerde bulunuldu. 

YÖK’TEN TALEP EDİLENLER

Mektupta yer alan talepler şöyle: "* Edebiyat Fakültelerindeki mevcut Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim dallarının bölümlere dönüştürülmesi,

* İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere Kürtçe konuşan vatandaşların yoğun olarak yaşadığı her büyükşehir üniversitelerinde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılması,

* İstanbul ve Diyarbakır Dicle Üniversitelerinde Kürt Araştırmaları Enstitüsünün kurulması,

* Sosyal Bilimlerde Kürtçe eğitim veren bir üniversitenin planlanması." 

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.