Kovid-19'un bir belirtisi daha ortaya çıktı: Kansız, acısız, aniden diş dökülmesi

Kovid-19'un bir belirtisi daha ortaya çıktı: Kansız, acısız, aniden diş dökülmesi

Koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ederken, virüsün yol açtığı Kovid-19 hastalığı hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Koronavirüsün bir belirtisi daha ortaya çıktı. Uzmanlar, diş kaybının koronavirüsün uzun süreli etkilerinden biri olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, bazı Kovid-19 geçirmiş hastalarda diş etinde gevşeyen dişlerin kanamadan düştüğünü söyledi. Bir diğer Kovid-19 geçirmiş hasta grubunun ise diş etlerinde hassaslaşma, dişlerde grileşme veya dişlerde kırılma şikayetleri yaşadığı iddia edildi.

Koronavirüse yakalandı, dişi döküldü

HaberTürk'ün The New York Times gazetesinden aktardığı habere göre, New York, Voorheesville'den 43 yaşındaki Farah Khemili, bu zamana dek hiçbir zaman diş kaybı yaşamadığını belirterek, önce dişinin gevşediğini, ertesi gün de kan veya acı olmadan dişinin düştüğünü söyledi.

Koronavirüsün dolaşım sistemi üzerindeki etkilerinden muzdarip olan hastalar da diş kaybı yaşadıklarını dile getirdi. Uzmanlar, Kovid-19'un tek başına diş semptomlarına neden olabileceğinden şüphelendiğini vurguladı.

'Dişlerin yuvalarından düşmesi nadirdir'

Utah Üniversitesi'nde periodontist olan Dr. David Okano, "Dişlerin yuvalarından düşmesi son derece nadirdir" dedi.

Uzmanlar, koronavirüsün (Kovid-19) bir sonucu olarak mevcut diş problemlerinin daha da kötüleşebileceğini, özellikle de hastalar akut enfeksiyonlardan kurtuldukça uzun vadeli etkileriyle mücadele ettiklerini dile getirdi.

Bazı uzmanlar, doktorların ve diş hekimlerinin bu tür olasılıklara açık olması gerektiğini söyledi.

Kan damarlarının sağlığı ve hastalığını araştıran Angiogenesis Vakfı'nın Başkanı Dr. William W. Li, "Şimdi, hastaların Covid'den iyileştikten aylar sonra yaşadıkları şaşırtıcı ve bazen engelleyici semptomların bazılarını incelemeye başlıyoruz" diye konuştu.

Normal ve sağlıklı dişleri olan 12 yaşındaki çocukta da diş kaybı meydana geldi

Diş kaybı yaşayan Khemili, dişini kaybettiği gün Kovid-19'u yaşayan kişilerin açtığı bir Facebook sayfasını ziyaret etti ve sayfanın kurucusu Diana Berrent'in, hafif bir Kovid-19 vakası geçirdikten aylar sonra, 12 yaşındaki oğlunun yetişkin dişlerinden birini kaybettiğini bildirdiğini gördü. Ortodontistine göre Khemili'nin aksine, Berrent’in oğlunun altta yatan hastalığı olmayan normal ve sağlıklı dişleri vardı.

Facebook grubundaki diğer kişiler de kanamadan düşen dişleri hakkında paylaşımda bulundu. Bir kadın, dondurma yerken dişini kaybettiğini, Eileen Luciano da diş ipi kullanırken kasım ayının başlarında bir üst azı dişinin düştüğünü kaydetti.

Luciano, "Dişlerimin döküleceği, düşündüğüm en son şeydi" dedi.

Koronavirüsün en yaygın semptomları

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk

Daha seryek görülen semptomlar

 • Ağrı ve sızı
 •  Boğaz ağrısı
 •  İshal
 •  Konjunktivit
 • Baş ağrısı
 •  Tat alma veya koku duyusunun kaybı
 •  Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Ciddi semptomlar

 •  Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
 •  Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
 •  Konuşma veya hareket kaybı

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.