Korona aşısı için randevu verilmeye başlandı

Korona aşısı için randevu verilmeye başlandı

Türkiye'de korana aşısı için mhrs.gov.tr ve ALA 182 üzerinden randevu sistemi açıldı. Bu sistemlerden randevu alabilmek için risk grubunda bulunmanız gerekiyor.

Çinli Sinovac firmasınca üretilen ve koruyuculuk oranına ilişkin farklı açıklamalar yapılan CoronaVac aşısının Türkiye'deki test süreci tamamlandı. Aşı randevusu da bugün itibariyle verilmeyen başlandı. 

3 milyon doz getirilen aşı için risk gruplarına randevu verilecek.

????İlk etapta aşılar 1 milyon 119 bin sağlıkçıya yapılacak.

????İkinci grupta 380 bin 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlara ve huzur evlerinde kalanlara aşı yapılacak.

????Üçüncü grupta asker, polis ve öğretmenlere yapılacak.

????Dördüncü grupta ise ilk 3 grupta yer almayanlara yapılacak.

RANDEVU NASIL ALINACAK?

Aşı randevusu için mhrs.gov.tr, e-devlet ve ALO 182 kanalları kullanılabilecek. Öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimden sonra, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun kamu hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek. Belirlenen hastanelerde bu amaçla  "Aşı Uygulama Odası" oluşturuldu. 
Yurttaşlar, konumlarına göre Covid-19 risk sıralamasını e-Nabız sitesinden görebilecek. Aşılar 28 gün ara ile 2 doz olarak uygulanacak. Aşılamanın Perşembe veya Cuma günü başlaması bekleniyor. 

Etiketler : , , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.