1. HABERLER

  2. KÜLTÜR / SANAT

  3. KOM Müzik: Serdar Ortaç kamuoyunu yanıltıyor
KOM Müzik: Serdar Ortaç kamuoyunu yanıltıyor

KOM Müzik: Serdar Ortaç kamuoyunu yanıltıyor

Serdar Ortaç'ın 'Cahiltî' adlı şarkı için gerekli anlaşmayı yaptığı açıklamasına eserin baskı ve edisyon haklarının sahibi KOM Müzik'ten yalanlama geldi.

A+A-

Serdar Ortaç’ın ‘Cahiltî’ adlı Kürtçe eseri izin almadan albümünde ‘Cahil’ şeklinde yer vermesi ile ilgili olarak KOM Müzik’ten açıklama geldi. Eserin söz ve müziğinin Kerem Gerdenzeri’ye, baskı ve edisyon haklarının da KOM Müzik’e ait olduğu belirtilen açıklamada, Ortaç’ın konuyla ilgili olarak ‘yapabileceğim bir şey yok’ dediği belirtildi.

KOM Müzik açıklamasında şöyle denildi:

“Söz ve müziği Kerem Gerdenzeri’ye, baskı ve edisyon hakları KOM Müzik’e ait olan Kürtçe eser Cahiltî, Serdar Ortaç tarafında izinsiz bir şekilde hem sözleri Türkçe ’ye çevrilmiş hem de albümde yayınlanmıştır. Kendisine firması, menajeri avukatı aracılığıyla defalarca uyarıda bulunmuş, eseri geri çekmesi, sanatçıdan özür dilemesi, kamuoyuna açıklama yapması, sanatçının ekonomik zararlarını tanzim etmesini talep ettik. Avukatı Serdar Ortaç’ın ‘yapabilecek bir şeyim yok, eserin anonim olduğunu sanıyordum’ dediğini taleplere sıcak bakmadığını iletti. Biz de konuyu müzik severler ve kamuoyuna taşıyıp, bu emek ve sanat hırsızlığını teşhir etmiştik. Serdar Ortaç son açıklamasında ‘muhatapların kendisine ulaştığını, sözleşme yaparak durumu düzelttiğini’ açıklamış. Bu açıklama tamamen yanıltmacadır. Ortaç izinsiz bir şekilde ve dili değiştirerek sanatçının anadiline yaptığı hakaretine ek olarak, sanatçı ve kurumumuz hakkında haksız algılar oluşmasına sebep olmuştur. Ahmet Kaya’ya Kürtçe şarkısı için yaptığı saygısızlık ve hakaretler anımsatıldığında konuyla ilgili pişmanlığını aktaran Ortaç, görüyoruz ki Kürt sanatçılarına dönük manipülasyon davranışlarına devam ediyor. Kürtçe müziği, sanatı, yaratımları sahipsiz değildir. Yüzlerce Kürtçe eser orijinalinden farklı dillere izinsiz bir şekilde dönüştürülüp kültür yağmacılığı yapılmıştır. Cahilti eseri bunlardan biridir. Tekrar ediyor ve çağrıda bulunuyoruz; Serdar Ortak eseri izinsiz olarak; Dil’i değiştirip, bir de anlaşma yapılmış açıklaması yaparak, kamuoyuna yanıltıcı açıklama yaptığı için başta Kürt müzik dinleyicileri, Kerem Gerdenzeri ve KOM Müzik’ten özür dilemeli, eser ile ilgili taleplerimizi dürüst ve hukuki bir şekilde karşılamalıdır. Bilinmesini isteriz ki; Kürt müziği ve sanatı sahipsiz değildir.”

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Ortaç’ın şarkı ile ilgili olarak kendisine yapılan uyarıları dikkate almadığını belirtmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.