Kılıçdaroğlu: Milletin parasını Hariri ailesine vermek zorunda mıyım?

Kılıçdaroğlu: Milletin parasını Hariri ailesine vermek zorunda mıyım?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak merkezdeki programında esnaf temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak'ta kanaat önderleriyle bir araya geldi. Siyasi Partiler Kanunu’nun değişmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Siz milletvekilini seçmiyorsunuz, milletin vekilini millet seçsin. Biz sandığa gidiyoruz, milletvekilini seçtiğimizi sanıyoruz. Milletin vekilini millet seçtiğinde ‘Eller iner kalkar’ diye talimat verilmez” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak merkezdeki programına Atatürk Kültür Merkezi’nde esnaf ve meslek odaları temsilcileri, sendika temsilcileri, muhtarlar ve Millet İttifakı bileşenlerinin katıldığı toplantıyla devam etti. Saygı duruşuyla başlayan toplantıda Kılıçdaroğlu, sorunları dinledi ve ardından çözüm önerilerini dile getirdi.

Temsilcilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’de ekonomik buhran olduğuna dikkat çekerek, özetle şunları anlattı:

'ZİRCİR MARKETLER SİYASİ TERCİH'

“Esnaf arkadaşım zincir marketlerden söz etti. Bu bir siyasi tercihtir. Siyasi tercih kurarım zincir marketleri esnaf da biter. Esnaf ben nasıl rekabet edeceğim diyor. Üstelik zincir marketler ara sokaklara da girdi, esnaf nasıl rekabet edecek? 1 milyon 300 bin esnaf sorun yaşıyor ve bu soruna kulaklar tıkalıysa oturup düşünmemiz lazım.”

'FAİZLERİ SIFIRLAYACAĞIZ'

“Stopaj konusu. Yük. Dükkan sahibi diyor ki ‘Kusura bakma ben karışmam sen ödeyeceksin’. Ben ne dedim. İktidar olduğumuzda stopaj vergisini kaldıracağız. Peki vergi kaybı olur mu, olmaz. Gayrimenkulünün vergisinde gösterecek onu. Krediler verildi. Bir kısmı aldı, bir kısmı alamadı. Ödeme zamanı geldi ödenemiyor. Uzatıldı, yüksek faizle uzadı. Ödemiyor, vatandaş evinde. O zaman olması gereken çözüm üretilmesi. Biz ne söyledik, esnafın pandemi döneminde aldıkları kredilerin faizlerini kararname ile sıfırlayacağız.”

'KANUN TEKLİFİ VERDİK, GENEL KURULA GELECEK'

“Zincir marketlerle ilgili kanun teklifi verdik. 45 gün geçtikten sora genel kurulda görüşülecek. İzleyin Meclis televizyonunu kim esnafa karşı kim esnaftan yana hep birlikte görelim.”

'MUHTARLAR AYLIK ALMALI'

“Muhtar kardeşlerim var. Bu topraklarda yapılan ilk seçim muhtarlık seçimidir. Muhtarlık kurumu demokrasinin kaynağını oluşturur. Siyaset kurumu muhtarla gerekli önemi verdi mi? Biz aylık bağlayın dedik, ‘Ne demek aylık?’ dediler. Buyurun izne gidin bakayım ödeneğiniz düşüyor mu? Çünkü size aylık değil ödenek veriyorlar. Muhtar arkadaşlarım bana öngördüğümü yapmak için destek vermezlerse muhtarlığı usulen yapıyorlar demektir, gereğini yapmıyorlardır… Gece baskınlarında muhtarı da götürüyorlar, niye? ‘İtiraz edeceksiniz, doğru değil’ diyeceksiniz. Benim itirazımdan çok sizin itirazınız daha değerlidir. Çünkü sorunları yaşayan sizsiniz… Biz muhtarlık kanunu hazırladık, muhtarlık derneklerine gönderdik. Bakın dedik. Birleşik oy pusulası, haklısınız. Oy kabinine giriyorsunuz, rakip muhtar kendisininkini (oy pusulasını) koyuyor, diğerlerini cebine koyuyor gidiyor.”

'YUMURTA SATILARAK FABRİKA KURULDU'

“Mehmet Şeker ailenizin yaptığı katkıyı biliyoruz. Dolayısıyla o mücadeleye sadece ben değil Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaşın saygısı vardır. Bakın toplantıyı açarken saygı duruşunda bulunduk. Her saygı duruşunda benim gözümün önünden Türkiye Cumhuriyeti tarihi geçer. Yumurta satılarak fabrika kurulduğunu biliyorsunuz. Peki o fabrikalar satılarak, çiftçinin nereden nereye geldiğini biliyor musunuz? Türkiye uçak ihraç eden 5 ülkeden biriydi. 1940’lardan bahsediyorum. Ne oldu bu fabrikalar? Ne oldu bize? Hiç kimseye minnet etmeyen bir devlet düşünün. Bütün mazlum milletlere örnek olan bir ülke düşünün. Mustafa Kemal’in kurduğu Türkiye budur. Okuduğu Kur’an’ı anlasın diye Türkçeye çeviren de odur.”

“Siyasi çekişmeler, dünyanın her tarafında olur. Olay sizin dediğiniz noktaya geldiğinde onun cezasını da siz vereceksiniz. Ona oy vermeyeceksiniz. Bu kadar hakaret çekilir mi? Biz siyasetçiyiz, çekiyoruz. Siz çekmek zorunda değilsiniz, o zaman oy vermeyeceksiniz… Eskiden siyasi parti liderleri masanın etrafında toplanırdı, gayet medeni tartışmalar olurdu. Şimdi niye olmuyor, bu soruyu soracaksınız.”

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.