Kılıçdaroğlu: Demirtaş bu iddianameleri madalya olarak takacak

Kılıçdaroğlu: Demirtaş bu iddianameleri madalya olarak takacak

CHP lideri Kılıçdaroğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında, savcılarla ilgili açıklaması nedeniyle iddianame hazırlanmasını eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de Şirin Payzın’ın sunduğu “Sözüm Var” programına katıldı.

Gündemdeki konuları değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, bazı savcı ve hakimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarından talimat olduğunu iddia etti.

Kılıçdaroğlu, “Bütün yargıçların hukuka ve vicdana göre görev yapmalarını isterim. Hepsi böyle değil maalesef. Saray’dan, hatta Erdoğan’ın avukatlarından talimat alan savcı ve hakimler de var. Erdoğan’ın avukatları sigara küllüğü istediğinde, ayağa kalkıp getiren yargıçlar var” diye konuştu.

‘BİR SAVCI EVLENİP SOLUĞU SARAY’DA ALAMAZ’

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nikahının ardından Erdoğan’ı ziyaret etmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bir savcı evlenebilir, evliliği kutlanabilir. Ama bir savcı evlenip soluğu Saray’da alamaz. Cumhuriyet yalnızca savcıların unvanında kullanılır. Eğer Saray’ın savcısıysanız Cumhuriyet Savcısı unvanını kullanmayacaksınız. Erdoğan’ın avukatlarının önünde hazırolda bekleyen savcılar olduğunu da biliyoruz” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Kocaman’la ilgili sözleri nedeniyle iddianame hazırlanmasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Selahattin Demirtaş Bey, bu iddianameleri alacak madalya olarak takacak. Savcılar da eleştirilir. Talimatla iddianame düzenlerseniz ya da birilerinin talimatıyla yıllarca iddianame hazırlamazsanız o ülkede adalet kalmaz” ifadelerini kullandı.

‘CHP’YE YÖNELİK YANLIŞ BİR ALGI VAR’

“CHP oylarını arttıramıyor, demek haksızlık olur ama yeterli bir artış olmadığı konuşulabilir” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“CHP’nin toplumun bir kesiminde mesafeli olunması gerektiği düşünülen bir kanaat var. CHP’nin toplumdan kopuk olduğu gibi yanlış algılar var. Biz toplumla en yakın, en sıcak ilişkiyi kurmaya çalışıyoruz. Biz söylemlerimizde samimiyiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi gerektiğini de, eğitim sisteminin çağdaşlaşması gerektiğini de, adalet sistemindeki sorunları da biz söylüyoruz. Yıllarca CHP’ye yönelik oluşturulmuş yanlış bir algı var, bunu da değiştirmeye çalışıyoruz. Bizim yaptığımız bilgiye dayalı muhalefet. Kavga eden değil, iktidara geldiğinde her kesimi kucaklayan bir dil kullanıyoruz. Kavga siyaseti bundan önce hep yapıldı zaten, biz yeni bir şey deniyoruz. Kavganın bu ülkeye hiçbir yararı olmadı.”

‘CANAN HANIM’IN YANINDAYIM’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bir toplantıda Mustafa Kemal Atatürk için, “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullanması ve neden “Atatürk”ü kullanmadığı yönündeki tepkilere yanıt veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “İster Gazi Mustafa Kemal deyin, ister Atatürk. Bunlar aynı şey zaten. Bu tartışmalar yapay tartışmalar. Bunlar belli çevreler tarafından CHP’nin içini karıştırmak için körükleniyor. Karışmaz. CHP’nin ilkeleri, programı var. Canan Hanım bizim il başkanımız elbette yanındayım. Canan Hanım’ın, Atatürk’ü sevmemesi mümkün mü?” dedi.

‘GÜL’DEN NEDEN KORKUYORLAR DEDİM, KIYAMET KOPTU’

Kılıçdaroğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddialarıyla ilgili olarak, aday tartışmasının bu dönem için gereksiz olduğunu söyledi.

“Sayın Gül, en son kız kardeşimin vefatı dolayısıyla aradı” diyen Kılıçdaroğlu, “Başka zamanlarda da görüşmelerimiz de oldu. Abdullah Gül, Türkiye siyasetinin önemli bir ismi, bunu kabul etmek gerekir. Ben bir soruya cevaben, ‘Neden Abdullah Gül’den korkuyorlar?’ dedim. Sonra kıyamet koptu. Bizim şu anda bir adayımız yok. Böyle bir teklif yok. Bizim belediye başkanlarımız da görevlerini yapıyorlar, yapacaklar. Şu aşamada cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları gereksiz. Bence şu an Türkiye’de asıl konuşulması gereken konu ekonomidir” şeklinde konuştu.

‘KORONAVİRÜS VERİLERİNDE YALAN SÖYLÜYORLAR’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) kapatılması çağrısının ardından Kılıçdaroğlu, TTB ziyaret etmişti. Kılıçdaroğlu’nun buradaki konuşmasına tepki gösteren Bahçeli, “KOVİD-19’la mücadele edenlerle ilgili en küçük sözüm yokken var demek müfterilik ve utanmazlıktır! Kılıçdaroğlu keşke bir yalan makinesine bağlanıp bu konuşmasını yapsaydı” demişti.

Bahçeli’nin açıklamasına yanıt veren Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Bahçeli’nin benim yalan makinesine bağlanmam teklifini kabul ediyorum. Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli ve ben yalan makinesine bağlanalım, kabul ediyorum. Doğru söylüyor, biz Türk Tabipleri Birliği ile aynı kökenden geliyoruz. Doktorlar hipokrat yemini ederler. Orada hiçbir farklılık gösterilmeksizin hastaları tedavi edeceklerini kabul ederler. Biz de bu ülkeyi yönetirken hiç kimsenin kimliğine bakmaksızın herkese hizmet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili açıkladığı sayıların doğru olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “Koronavirüs verilerinde yalan söylüyorlar. TTB ziyaretimde söyledim: Devlet bazen bazı bilgileri gizleyebilir, ama yalan söyleyemez. Bu rakamların doğru olmadığını tüm dünya biliyor” dedi. (Kaynak: Halk TV)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum