Kılıçdaroğlu: Bu millet artık uyandı, sesi var

Kılıçdaroğlu: Bu millet artık uyandı, sesi var

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bu millet artık uyandı, Milletin sesi var artık' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu.

Türk Ocakları'nın 110. kuruluş yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen toplantıya katılan Kılıçdaroğlu, davetin ardından Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı'nın görevden alındığını söyleyerek tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Bizim konuşmaya ihtiyacımız var, kavgaya değil” dedi.

Kılıçdaroğlu, Sabri Uzun ve Hanefi Avcı'nın rütbelerinin sökülmesine ilişkin, "Rütbelerini aynen dikeceğiz, iade edeceğiz" diye konuştu.

“Bu millet artık uyandı, Milletin sesi var artık” diyen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“İslam dünyasının sorunları var ve Türkiye bu konuda bütün İslam dünyasına örnek olmak zorundadır. İnsanların inancına nasıl saygı duyulduğunu bütün dünyaya göstermek zorunda. Adalet vurgusu yaptım, adaletin ne kadar önemli bir kavram olduğunu, İslam açısından da ifade ettim. Sabah bir haber İstanbul il yönetimi yönetimi görevden alınmış. Ne söyleyeyim şimdi arkadaşlar. Bizim konuşmaya ihtiyacımız var, kavgaya değil, bizim birbirimizi dinlemeye ihtiyacımız var kavgaya değil. Gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Adalet olsun diyorsunuz tahammül edemiyorlar. Birbirlerini öldürenler İslam dünyasında. Birbirlerine silah çekiyorlar. İslam dünyasında kan durmasın mı, güzellik olmasın mı, demokrasi, adalet olmasın mı? Adalet istiyorsunuz tahammül edemiyorlar. Adaleti biz getireceğiz.

SÖKÜLEN RÜTBELERİ İADE EDECEĞİZ, DİKECEĞİZ

  Devlette görev yapan ve zamanı geldiğinde emekli olan insanların adaletsizlik gördüğünde itiraz etme hakları vardır. Belki kamu görevlisi olarak rahat konuşamaz ama ayrıldıktan sonra rahat konuşabilir. Düşüncesini rahatlıkla açıklayabilir. Sabri Uzun ve Hanefi Avcı'dan söz ediyorum. Sabri Uzun, Canan Kaftancıoğlu'nun haksız yere görevden alınması üzerine bir tweet attı. Vay sen misin bunu söyleyen. Arkasından Hanefi Avcı, Selahattin Demirtaş'la ilgili AİHM kararı uygulanması gerektiğini söylüyor. Vay sen misin bunu diyen. İkisinin de rütbeleri sökülecek. Gerekçe ise, FETÖ terör örgütü ile iltisaklı. Bunların ikisi de yazdıkları kitaplarla yaptığınız hataları sizin yüzünüze vurdular. Az kaldı, gelecek zaten sandık. Onlar da biliyor geliyor gelmekte olan. Onların sökülen rütbelerini aynen iade edeceğiz.

İntikam, öç alma duygusuyla devlet yönetilmez. TSK'nın 80-90 yaşındaki generallerini hapse atıyorsunuz. Bazıları hapiste olduklarını bile bilmiyor. Böyle devlet yönetimi olur mu? Böyle devlet yönetimi olmaz. KHK ile görevine son verilen akademisyenler, harp okulu öğrenciler, boşuna yatan siyasetçiler. Bazen insanlar bedel öderler, haksız yere ödenen her beden onun şerefidir.

DEVLET BÖYLE YÖNETİLMEZ

 Ekonomik olarak da yönetemiyorlar. Şekerde hiçbir sıkıntımız yoktu, IMF'in talimatına uydular. Kotayı uyguladılar, şeker üretimimiz düştü. Sattılar şeker fabrikalarını. 10 fabrikayı 680 milyon dolara sattılar, bugünün parasıyla 11 milyar liraya. Sadece nisan ayında ödenen faiz 19 milyar lira. 24 yıl sonra Türkiye şeker ithal etmek zorunda kaldı. Yönetemiyorlar, devlet böyle yönetilmez. Şeker fabrikaları neden özelleştirilmez; zaten bunlar 3-4 ay çalışıyorlar. Bu yükü özel sektör kaldıramaz.

RİZE MEYDANINDA KAÇAK ÇAYLARI YAKACAĞIM

Çayda da benzer bir olaya doğru gidiyoruz. Çayda da öyle yapacaklar. Çay stratejik üründür. Neymiş Ulusal Çay Konseyi kuracaklarmış, yükü sırtlarından atacaklar. AK Parti iktidarı döneminde her yıl 20 bin ton ithal ediyor Türkiye. Bugüne kadar 183 bin ton çay ithal edildi, 434 milyon dolar ödendi. Biz 434 milyon doları Rize, Trabzon, Artvin'e versen ne olurdu? Bu iktidar size değil, yabancı çay üreticilerine çalışıyor. Kaçak çayla nasıl mücadele edilir göreceksin, Rize meydanında kaçak çayları yakacağım.

BU MİLLET ARTIK UYANDI, SESİ VAR

 Biz oy peşinde koşan kısır bir siyaset yapmıyoruz. Bizim için her şeyden önemli insanların refahı, mutluluğudur. Bu millet artık uyandı, Milletin sesi var artık.

OPERASYON YAPAMAYACAĞINI BİLİYORUZ

 Adalar silahlandırılırken gıkı bile çıkmadı. İşgal edilen adalarla ilgili cümle kur diyorum, cümle bile kuramıyor. Şimdi Yunanistan'a 'Beni kızdırmayın gelirim', ‘Suriye'ye yok operasyon yapacağım’ diyor. Yapıyorsan yap kardeşim, ne bağırıp duruyorsun. Yapamayacağını biliyoruz.

YANGININ ÇIKACAĞINI BİR YIL ÖNCE BÜTÜN DÜNYA SÖYLEDİ

Bahçeli 'sen orman yangınlarının olacağını nereden biliyorsun?' diyor. Bütün dünya biliyor, anladığım kadarıyla iklim değişikliğiyle ilgili tek bir makale bile okumamış. BM'nin dünya kadar yayını var. Allah akıl, fikir versin. Yangın çıktı, gittik oraya. Üç gün söndüremediler. Gece görüşlü helikopter yok, ihale yapılmış ancak 4 Temmuz'da gelecekmiş. Bu yangının çıkacağını bir yıl önceden bütün dünya söyledi. Gittim söyledim. Beşli çete olunca 10 dakikada ihale sonuçlanıyor. Ormanları korumak için açtığı ihale 4 Temmuz'u bekleyecek. Ben bunu söyledim diye kıyameti koparıyorlar. Ne söylerseniz söyleyin ben haklıyım.

SEN, BEN AYRIMI YAPIYOR

 Çıkmış açıklama yapıyor Erdoğan, 'Muğla'da Büyükşehir Belediyesi sende' diyor. Bir kere şunu söyleyeyim ben senin gibi değilim. Muğla Büyükşehir belediyesi bende değil Muğla halkınındır. Senin anlayışınla devleti biz yönetmeyiz. Devlet ayrıdır siyaset ayrıdır. 'Acaba ne yaptınız ne gibi bir çalışmayı ortaya koydunuz. Büyükşehir belediyelerinin itfaiyesi yok mu? Ama bizler burası CHP belediyesidir demedik bakanlarımızla tüm ekibimizle buraya indik atılması gereken tüm adımları attık' Vallahi de billahi de devletin ne olduğunu ve nasıl yönetildiğini bilmiyor. Marmaris Belediyesi 328 personel görevlendirdi. 156 araçla yangına müdahale ettiler. Bunları vali biliyor. Su takviyesi yapıldı ayrıca. Veteriner ekipleri görevlendirdiler. Bunu da Muğla Büyükşehir Yaptı. Yiyecek, içecek sağlandı. Araçlar bozulursa diye mobil tamir ekipleri görevlendirdiler. Sadece Muğla değil, Ankara, İzmir, Aydın, Eskişehir, Antalya ve Burdur belediyeleri de doğrudan doğruya yardım gönderdiler. Bu adam devleti yönetmeyi bilmiyor. Sen ben ayrımı yapıyor. Ya orman yanıyor kardeşim o orman hem senin hem benim. Bunu söylemesi bile kafasındaki ayrımcılığın ne kadar derin olduğunu gösteriyor.

SENİN GÖREVİN KATİLİN SOFRASINA OTURMAK DEĞİL

 Bakanlar ne yapıyor Allah aşkına? Fırsat buldular geldiler bir eğlenceye katıldılar. Prens mi gelmişti buraya? Onunla beraber sofraya oturdular orada ağaçlar yanarken. Senin görevin o. Senin görevin katilin sofrasına oturmak değil.

SARAY ARKANDA KAPI GİBİ DURUYOR

 Nurettin Canikli, Boydak Holding'e yakınını kayyum olarak atıyor. Bir süre sonra diyorlar ki, bizim yurtdışına Slovakya'ya depo yapmamız lazım. Dünyanın parasını ödüyorlar. Adam da yok ortada, 20 milyon Euro da yok. Ama Canikli konuşmuyor. Buradan sesleniyorum, niye konuşmuyorsun sen, niye koruyorsun bu adamı? Fuat Oktay'dan da ses yok. Ya bunlar bunun ortağı üzerine gidemiyorlar... Bir kanun getiriyorlar, kayyum atanırsa kayyumun yaptığı bütün işler, hukuki, idari ve mahalli cezai sorumluluğu olmaz. Saray arkanda kapı gibi duruyor. AKP'ye geçmişte oy verenlere sesleniyorum, siz böyle bir kanunu dünyanın hangi ülkesinde gördünüz. Hırsızlık yapana hırsızlık yapabilir diye kanun getiren bir ülke getirin. Hırsızlığın yasayla korunduğunu ilk defa görüyorum. Sen götür malı diyorlar. Meraklanma diyorlar, kimse hesap soramaz diyorlar. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar bu kardeşiniz tamamına hesabını soracak."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.