Kerkük kenti tamamen Kürt güçlerinin eline geçti

Kerkük kenti tamamen Kürt güçlerinin eline geçti

Irak'ın petrol zengini kenti Kerkük'ten Irak ordusunun tamamen çekilmesinin ardından bölgenin Kürdistan yönetiminin kontrolüne geçtiği açıklandı. Kerkük'te Irak askeri kalmadığı belirtiliyor.

Iraklı Kürt birlikler, IŞİD'in ilerlediği kuzeydeki petrol kenti Kerkük'ten Irak ordusunun çekilmesi üzerine, kentin kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu. Reuters haber ajansına konuşan Kürdistan Peşmerge sözcüsü Cebbar Yavar, "Tüm Kerkük peşmergelerin eline geçti. Kerkük'te kalan Irak askeri yok" dedi. 

Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in Musul ve Tikrit'i ele geçirmesi ve Irak ordusunun bölgelerden çekilmesi üzerine Peşmergeler bölgede tek birleşik askeri kuvvet olarak görülüyor. IŞİD militanlarının ülkenin güneyine, başkent Bağdat'a ve Iraklı Şiilerin yoğun yaşadığı bölgelere doğru ilerlemeyi hedeflediklerine inanılıyor. 

BBC'nin Hewler'den bildiren muhabiri Jim Muir, İslamcı militanların Ninova vilayeti sınırındaki bölgelerde Iraklı Kürtlerle karşı karşıya gelmek istemediklerini, çünkü Iraklı Kürtlerin daha birleşik ve güçlü olduğunu söylüyor. 

Jim Muir, militanların kentin batısında kendi kontrollerindeki Felluce'den yeni bir saldırı düzenleyebileceklerini ifade ediyor. Diğer yandan Irak Parlamentosu'nun bugün düzenlenmesi beklenen oturumu yeterli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle iptal edildi. 

Kürt birliklerinden General Şirko Rauf AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Kerkük'teki varlığımızı güçlendirdik ve IŞİD'in kontrolündeki bölgelere ilerlemek için talimat beliyoruz" dedi. 

IRAK’TA MECLİS OTURUMU İPTAL 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi, uzun bir dönem boyunca Kerkük'ü de özerk bölgelerine dahil etmeyi hedefliyordu. Kerkük'ün bazı bölgeleri hafta içinde Sünni İslamcı militanların denetimindeydi ve Musul'dan kaçan bazı siviller Kürt bölgelerine sığınmıştı. Bazı siviller de bölgeden çekilen Irak ordusuyla beraber Bağdat'a kaçtı. 

Hükümete bağlı birlikler İslamcı militanların ilerleyişini, dün Bağdat'ın 110 km uzaklığındaki Samarra'da durdurdu. Fakat AFP haber ajansının kaynakları, militanların Samarra'yı geçip güneye doğru ilerlemeye devam ettiklerini öne sürüyor. (BBC-AFP)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.