Kaşıkçı iddiası: Türkiye'nin elinde kayıtlar var

Kaşıkçı iddiası: Türkiye'nin elinde kayıtlar var

Evlilik işlemleri için 2 Ekim'de gittiği Suudi Arabistan konsolosluğunda kayıplara karışan Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yeni bir iddia gündeme geldi.

Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın köşe yazarlığı yaptığı Washington Post, Türk yetkililerin elinde 59 yaşındaki gazetecinin Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürüldüğünü ispatlayan görüntü ve ses kayıtları olduğunu öne sürdü. Gazete, haberini Türk ve ABD’li yetkililere dayandırdı.

Yetkililerin ifadesine göre, Kaşıkçı Türk nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmesi için gerekli belgeleri teslim almak üzere 2 Ekim’de girdiği başkonsoloslukta bir Suudi güvenlik ekibi tarafından öldürüldü ve cesedi parçalara ayrıldı.

İddiaya göre Türkiye’nin elindeki kayıtlar hakkında bilgi sahibi olan ve adının açıklanmaması şartıyla konuşan yetkililerden biri, “Ses kaydı, Cemal’e içeri girdikten sonra ne olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Bir başka yetkili ise “Hem Cemal’in hem de Arapça konuşan diğer erkeklerin sesini duyabiliyorsunuz… Nasıl sorguya çekildiğini, işkence edildiğini ve ardından da öldürüldüğünü duyabiliyorsunuz” ifadesini kullandı.

New York Times’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili de Kaşıkçı’nın Suudi ajanlardan oluşan bir ekip tarafından öldürüldüğünü söyledi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, Suudi ajanlar, Kaşıkçı’nın cesedini parçalara ayırmak için bu amaçla başkonsolosluğa getirdikleri kemik testeresini kullandı.

KAYITLAR HAKKINDA ABD BİLGİLENDİRİLDİ İDDİASI

Washington Post’un haberine göre, Türk yetkililer söz konusu kayıtların içeriği konusunda ABD’li muhataplarını bilgilendirdi. Ancak gazete ABD’li yetkililerin görüntüleri izleyip izlemediğinin ya da ses kayıtlarını dinleyip dinlemediğinin bilinmediğini belirtti.

KONSOLOSLUK DİNLENİYOR MU? 

Washington Post’a göre söz konusu kanıtlar, Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin Türk yetkililerin nasıl bu kadar hızlı ve tereddütsüz bir tepki verebildiğini de ortaya koyuyor. Ancak gazeteye konuşan kaynaklar, Türk yetkililerin ellerindeki kayıtları yayınlamakta isteksiz olduğunu, bu durumda Türkiye’nin, yabancı ülkelerin diplomatik temsilciliklerine yönelik dinleme faaliyetlerinin ortaya çıkacak olmasından endişe edildiğini söyledi.

’15 KİŞİLİK TİM KONSOLOSUN KONUTUNA DA GİTTİ’

Ses kayıtları konusunda bilgi sahibi yetkililerden biri ayrıca 2 Ekim günü Riyad’dan Türkiye’ye geldiği iddia edilen 15 kişilik Suudi güvenlik ekibinin, Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından başkonsolosun konutuna gittiklerine dair de kanıt olduğunu öne sürdü. Söz konusu yetkili, kanıt olarak başkonsolosluktan en az bir telefon kaydının bulunduğunu söyledi. Başkonsolosun konutunda çalışan personele, 2 Ekim’de erken paydos ettirildiği bildirilmişti.

SUUDİ HEYET GELDİ

Suudi Arabistan’dan bir heyet ise soruşturma kapsamında Türkiye’ye geldi. Heyetle Türk yetkililerin haftasonu biraraya gelmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın politikalarına yönelttiği eleştirilerle tanınan Kaşıkçı, son olarak 2 Ekim günü İstanbul’daki başkonsolosluk binasına girerken görülmüştü. Uluslararası basına konuşan Türk yetkililer, bir daha kendisinden haber alınamayan Kaşıkçı’nın Suudi başkonsolosluğunda öldürüldüğüne inandıklarını açıklamıştı. Bu iddia, Kaşıkçı’nın başkonsolosluğa girdikten kısa süre sonra çıktığını öne süren Suudi Arabistan tarafından yalanlanmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.