1. HABERLER

  2. BİLİM / TEKNOLOJİ

  3. Kara deliğe Powehi adı verildi
Kara deliğe Powehi adı verildi

Kara deliğe Powehi adı verildi

İlk kez görüntülenen kara deliğe "Powehi' adı verildi. Powehi, Hawaii dilinde "derin, süslü karanlık oluşum' anlamına geliyor.

A+A-

İlk kez fotoğrafı çekilen kara deliğe, Hawaii dilinde “Derin, süslü karanlık oluşum” anlamına gelen “Powehi” adı verildi. Dünya’dan 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 54 milyon ışık yılı) uzaklıktaki kara deliğin fotoğrafı Çarşamba günü yayımlanmıştı.

Dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz gözlemevi arasında bağlantı kurularak oluşturulan Event Horizon teleskop dizgesi tarafından fotoğraflanan kara deliğin isim babası Hawaiili dil profesörü Larry Kimura oldu. Projede görev alan gökbilimciler, kullanılan teleskoplardan ikisinin Hawaii’de olması nedeniyle, 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan dev kara deliğe Hawaii dilinde bir ismin verilmesini uygun gördü.

POWEHİ SÖZCÜĞÜ, KUMULİPO ADLI BİR İLAHİDE GEÇİYOR

Powehi sözcüğü Hawaii’de 18’inci yüzyıldan beri söylenen ve yaratılış hikâyesini anlatan Kumulipo adlı bir ilahideki “Po” ve “Wehi” sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Po, “Sonsuz yaratımdaki derin karanlık kaynak”, Wehi de “süslenmiş, bezenmiş” anlamına geliyor.

‘İSİM KARA DELİĞİN BİLİMSEL İÇERİĞİYLE ÇOK GÜZEL ÖRTÜŞÜYOR’

Prof. Larry Kimura, yazılı açıklamasında “Bilimsel olarak teyit edilmiş ilk kara deliğe bir Hawaii isminin verilmesi benim ve Po’dan gelen soyum için büyük bir onur” dedi. Projede görev alan 200 gökbilimciden biri olan, Mauna Kena’daki James Clerk Maxwell Gözlemevi’nin yöneticisi olan Jessica Dempsey de “Haberi duyunca az kalsın sandalyemden düşüyordum. İsim kara deliğin bilimsel tanımıyla çok güzel örtüşüyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.