Kahta’da Engelliler Haftası farklı etkinliklerle kutlandı

Kahta’da Engelliler Haftası farklı etkinliklerle kutlandı

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Engelliler Haftası çerçevesinde düzenlenen farkındalık etkinliğinde özel öğrenciler, eğlenerek eğlenceli dakikalar geçirdi.

Kahta Özel Eğitim Uygulama 1. 2. ve 3. Kademe Okulları tarafından düzenlenen etkinlikte öğrenciler, şarkı söyleyerek, gösteriler sergileyerek ve şiirler okuyarak çeşitli özel ihtiyaçlı bulunan bireylerin sesi oldu.

Flood of Love projesi kapsamında düzenlenen etkinlik İzleyiciler tarafından büyük bir beğeni aldı. Kahta Öğretmenler Tiyatrosu Ekibi tarafından özel ihtiyaçları bulunan bir çocuğun ailesiyle olan iletişiminin canlandırıldığı tiyatral gösteri izleyicileri duygulandırdı. Sevgi seline dönüşen etkinlik, öğrencilerle hatıra fotoğrafının çekilmesi ve öğrenciler tarafından hazırlanan eserlerin sergilenmesiyle sona erdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Kahta Özel Eğitim Uygulama Müdürü Orhan Bilgin, "Engelli bireylerin toplumsal uyumlarının sağlanması görev ve sorumluluğunun sadece anne, baba ve bazı kurumlarda olmadığını, bu toplumda yaşayan herkesin sorumluluklarının bulunduğunu ve her zaman yapılabilecek bir şeylerin olduğunu unutmamak gerekir. Bu anlamada, fiziki veya zihinsel yoksunluğu olan bireylerin imtihanının, aynı zamanda diğer tüm bireylerin de bir imtihanı olduğunu vurgulamak isterim. Hayatın her aşamasında toplumumuzun adeta vazgeçilmezi olan engellilerimize yaşamı kolaylaştırmak, çeşitli imkanlar sağlamak, bireysel ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazandırmada sürekli çaba içinde olmak bizim asli görevimizdir. Bu görevin gereği olarak engelli bireylerimize olan desteğimizi sadece belirli günlerde değil, her zaman onlara hissettirmeliyiz" dedi.

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfü Başli ise, "Bu yıl da Engelliler Haftası'nda gerçekleştirdiğimiz etkinlikle, özel öğrencilerimizin sesi olmaya ve onların duygularına tercüman olmaya çalıştık. Kahta Özel Eğitim Uygulama Okullarımızın düzenlediği etkinlik, öğrencilerimizin özgüvenlerini artırmalarına, yeteneklerini sergilemelerine ve toplumla bütünleşmelerine katkı sağladı. Bu vesileyle, özel ihtiyaçları olan bireylerin toplumda daha fazla kabul görmesi ve desteklenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu güzel etkinlik için emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen, velilerimize teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programa, Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, Kahta Belediye Başkanı Mehmet Can Hallaç, İlçe Emniyet Müdürü Özgür Sefa Sezer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfü Başli, Kurum Amirleri ile öğrenci velileri katıldı.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.