Kahraman'ın mektubuna yanıt

Kahraman'ın mektubuna yanıt

HDP, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'un tekrar biraraya gelme çabalarına ilişkin, anayasa mutabakat komisyonun hiçbir vesayet altına alınmadan Meclis'te grubu bulunan dört siyasi partinin de katılımıyla devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın geçtiğimiz günlerde lağvettiği Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yeniden toplanması için dört siyasi partinin genel başkanlarına gönderdiği mektuba ilişkin HDP yanıt verdi. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ imzasıyla verilen yanıtta, anayasa çalışmalarının hiç bir vesayet altına alınmadan Meclis'te grubu bulunan dört siyasi partinin de katılımıyla devam etmesi gerektiği kaydedildi. 

Yanıtta şu ifadelere yer verildi: "Partimiz, Türkiye'nin çoğulcu, demokratik yeni anayasaya olan ihtiyacının farkında olarak hareket edilmesinin gereğine inanmaktadır. Gerek ortamın daha özgürlükçü bir anayasa tartışması yapılmasına uygun hale getirilmesi, gerekse anayasanın içeriğiyle ilgili her türlü dayatmadan uzak durulması, toplumsal barış ve siyasetin uzlaşmaya dayanarak sorunları çözebilmesi için olmazsa olmazlardır. Toplumun özgür şartlarda tartışmaya katılması ve Meclis'in merkezi rol üstlenmesi anayasa yapım süreci için önemli etkenlerdir. Meclis ve Meclis Başkanı bu süreçte etkin ve temsili siyasi rolüne uygun hareket etmelidir, yönlendirici inisiyatifini güçlendirmelidir. Halkın ve bizlerin beklentisi bu yöndedir."

Bu kapsamda HDP'nin görüşlerinin dikkate alınacağı bir çalışmaya destek vermekten geri durulmayacağı kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.