IŞİD sanığı: Şeriat istiyoruz

IŞİD sanığı: Şeriat istiyoruz

IŞİD Türkiye yapılanmasına ilişkin İstanbul'da görülen dava devam ediyor.

ŞİD Türkiye yapılanmasına ilişkin İstanbul davasında sanıklar hâkim karşısına çıktı. Davanın dikkat çeken tutuklu sanıklarından Halis Bayancuk da “Şeriat istiyorum. Bu sistemi benimsemiyorum” dedi.

Canan Coşkun'un Cumhuriyet'te yer alan haberine göre duruşmada ilk olarak savunma yapan tutuklu sanık Halis Bayancuk, savunmasına besmele çekerek başladı.

Bayancuk savunmasında IŞİD üyelerinin kendi hakkındaki konuşmalarına yer verdi. Bayancuk, “Benimle ilgili hiçbir delil yok iddianamede cevap verebilmem için. Savcı dosyaya 21 müşteki ismi koymuş. Bu müştekilerin çocukları kayıp. Polis zoruyla alınmış ifadeler. Bu müştekilerden birinin annesi ifade vermiş. ‘Oğlum Tevhid derslerine katılıyordu. Sonra Suriye’ye gitti’ demiş. Bizim derslerimiz Kültür Bakanlığı’ndan izin alınmış derslerdir. Canlı olarak internet sitesinde de yayımlanır” dedi.

Bayancuk, savcının iddianamede kendilerinin inançlarını anlattığını belirterek, “‘Bu inanç IŞİD ve El- Kaide ile paralellik gösterir’ demiş. Bu benim inancımdır, benim akidemdir. Allah diyor ki ‘Hâkimiyet, yasa, egemenlik bana aittir.’ Demokrasi ise ‘Hâkimlik egemenlik milletindir’ diyor. Demokrasiyi bu şekilde benimsemem mümkün değildir. Benim bu devleti benimsemem mümkün değildir. Kuranı kerim’in hükümlerinin olduğu bir devlet istiyorum” dedi.

Bu sırada mahkeme başkanı araya girerek, “Git o zaman öyle bir ülkeye” dedi. Bayancuk da, “Bir mahkeme başkanı diyorki ‘git o zaman öyle bir devlete’ Bakıyorum böyle neresi var. Suriye’ye gidiyorum. Sonra terör örgütü üyesi diyorsunuz. Ben bu sistemi benimseyen insanların putperest olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bayancuk, şunları söyledi:

“Suruç’tan iki gün sonra bize operasyon yapıldı. Polisler bize karakolda ‘Niye geldiniz? Biz sizi telefonla çağıracaktık’ dedi. Bize Sulh Ceza Hakimliği’nde ‘IŞİD’e yakınlık duyuyor musunuz’ sorusunun haricinde ‘Oy kullanıyor musunuz? Demokrasiyi benimsiyor musunuz’ diye sordular. Dilimizde tüy bitti demekten. Oy da kullanmıyoruz. Demokrasiyi de benimsemiyoruz. Müslümanız ve şeriat istiyoruz. En güzel şeriat Allah’ın şeriatıdır. Gelin onun gölgesinde yaşayalım diyeceğiz. Kıyamet gününde Allah da bir mahkeme kuracak, yargılayacak. Bu zulme sebep olanlardan şikayetçi olacağım Allah’ın huzurunda.”

İddianamede sanıklar 5 ayrı eylemden suçlandı. Örgüt lideri olarak belirtilen İlyas Aydın ise “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan yalnızca 15 yıla kadar hapsi istendi. (Haberdar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.