İranlı LGBTİ'liler İstanbul'da Buluştu

İranlı LGBTİ'liler İstanbul'da Buluştu

 LGBTİ Onur Haftası kapsamında, İranlı lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks'ler (LGBTİ), yaşadıkları sorunları ve hak ihlallerini masaya yatırdı.

İSTANBUL - Beyoğlu'ndaki Cezayir Salonu'nda gerçekleşen panele, 6rang Koordinatörü Shadi Amin, Eski İran adalet araştırmacısı Raha Bahreyni ve kimliğinin açıklanmasını, yüzünün de görülmesini istemeyen Lambdaİstanbul gönüllüsü "Roma" rumuzlu üye katıldı.

"İRAN'DA CİNSİYET DEĞİŞTİRME AMELİYATLARI BATI'DAN 8 KAT FAZLA"

Toplantıda verilen bilgiye göre, eşcinsel ilişkinin ölüm ya da kırbaçla cezalandırıldığı İran'dan kaçan birçok eşcinsel ve transseksüel Türkiye'ye geliyor. Eşcinselliğin "tedavi edilmesi gereken bir hastalık" olarak görüldüğü İran'da cinsiyet değiştirme ameliyatlarındaki oranlar ise Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'daki oranlardan 5 ila 8 kat daha yüksek. İddiaya göre, İran'da 2006-2010 yılları arasında 1.366 kişi cinsiyet değiştirmek için başvuru yaptı.

'TEDAVİ' ADI ALTINDA ELEKTRO-ŞOK

Eski İran adalet araştırmacısı Raha Bahreyni, eşcinselliğe kırbaç ve idam cezası veren bir ülkenin cinsiyet değiştirme ameliyatlarına verdiği desteğin yarattığı sonuçları değerlendirdi. 3 yıl boyunca İranlı 88 gey, lezbiyen ve transla görüşmeler yaptıklarını aktaran Bahreyni, geleneksel toplumsal cinsiyet normlarına uymayanların doktorlar tarafından cinsiyet değiştirme ameliyatına zorlandıklarını belirtti. Sağlık çalışanlarının konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyleyen Bahreyni, İranlı gay, lezbiyen ve translara “tedavi" adı altında elektro-şok tedavileri, gereksiz hormon terapileri ve istenmeyen cinsel ilişkilere zorlama gibi uygulamaların yapıldığını iddia etti. .

LGBTİ MÜLTECİLER İÇİN DANIŞMA HATTI

2012 yılından bu yana Türkiye'de olan ve güvenlik nedeniyle kimliğinin açıklamasını istemeyen "Roma" rumuzlu İran vatandaşı, İran'dan kaçan LGBTİ'lilerin cinsel kimliklerinin yanı sıra mülteci olmaları nedeniyle de güvenlik sorunları yaşadıklarının altını çizdi. Lambdaİstanbul gönüllüsü olan "Roma", 1 yıldır LGBTİ'li mültecilere yönelik bir danışma hattı (+90 553 544 29 75) kurduklarını söyledi.

"İRAN'A EN YAKIN NOKTADAN SES: BİZ HER YERDE VARIZ"

2003'ten 2013'e kadar 10 binden fazla kişiye ulaştıklarını belirten 6rang Koordinatörü Shadi Amin ise mücadelelerini İran'a en yakın noktadan, Türkiye'den yürüttüklerini dile getirdi. Amin, "Washington'da değil, Berlin'de değil; mücadelemizi İran'a en yakın yerde, Türkiye'de, İstanbul'da veriyoruz. İran'a şunu anlatmak istiyoruz: Biz her yerde varız" dedi.

İranlı LGBTİ'liler İstanbul'da Buluştu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.