İran Protestosunda Soma Pankartları

İran Protestosunda Soma Pankartları

İran'da 59 Kürt siyasetçi için verilen idam kararı, Van'ın İran sınırında bulunan Saray İlçesi'ndeki Kapıköy-Razi Sınır Kapısı'nda Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) tarafından protesto edildi.

VAN - İran sınırındaki protestolarda Soma'da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden işçiler de anıldı.

Türkiye ile İran arasındaki Kapıköy-Razi Sınır Kapısında TUHAD-FED tarafından düzenlenen protesto eylemine, Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve BDP'li İlçe belediye başkanları, TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker, Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün ve vatandaşlar katıldı. Eyleme katılanlar ellerinde 'İran devletinin idam zihniyetini kınıyoruz', 'İran; İslam cumhuriyeti değil, idam cumhuriyetidir. İdamları durdurun' yazılı pankartlar taşırken, Soma'da maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için de, 'Halkların acısını paylaşıyoruz', 'Roboski'den Soma'ya katilleri biliriz. Kadere değil düzene isyan' yazılı pankartlar taşıdı.

Toplanan kalabalık sınıra kadar yürürken Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, konuşma yaptı. İran tarafından yapılan uygulamaları kınayan Tuğluk, şöyle dedi:

"Kürt oldukları ve düşüncelerini ifade ettikleri için insanlar katlediliyorlar. Bu katliamlara sesiz kalmayacağız. Buradan İran rejimini uyarıyoruz. Kürt tutsaklara yönelik, idam politikalarınızdan vazgeçin. İran rejimi bilmelidir ki, bu uygulamalar devam ederse buna karşı direnişimiz büyük olacak. İran rejimi PJAK'ın ortaya koyduğu diyalog ve ateşkes sürecine saygılı tutum göstermelidir. Kürtlerin öfkesini büyütecek bu idam kararlarından vazgeçilmelidir. Bu idam kararlarını alanlar, İslam kılıfı altında bu cinayetleri işliyorlar."

Tuğluk konuşması sonunda Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için başsağlığı ve ailelerine de sabır dileklerinde bulundu.

Daha sonra konuşan Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün ise, haklarında idam kararı verilen 59 kişinin idam kararlarının geri alınmasını istediklerini belirterek, 2011'den bu yana PJAK ile ateşkes pozisyonunda olan İran'ın ateşkesin şartlarına uymadığını söyledi. Aygün, "Bizler bu vahşeti protesto ederek İran hükümetini uyarmak, kamuoyunu duyarlı kılmak ve Soma'da yaşamını yitiren maden emekçilerinin acılarını paylaşmak için 3 günlük açlık grevine başlıyoruz" diye konuştu.

Toplanan kalabalık 5 dakikalık oturma eylemin ardından 59 kişi sınırda kurulan çadırlarda dönüşümlü olarak 3 günlük açlık grevine başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum