İHD: Diyalize giren hasta mahpusa 'cezaevinde kalabilir' raporu verildi

İHD: Diyalize giren hasta mahpusa 'cezaevinde kalabilir' raporu verildi

İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Çevirmen, Ramazan Taşkıran için ATK'nin 'Cezaevinde kalabilir' raporu verdiğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için eylemlerini 482’nci haftasında bir kez daha bir araya geldi. İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Çevirmen, cezaevlerinde 651’i ağır olmak üzere bin 517 hasta tutsak bulunduğunu söyledi.

'ATK’NİN KARARI İNSANİ DEĞİLDİR'

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Çevirmen, tahliye edildikten sonra hastanede entübe edilen Cemal Tanhan’ın durumuna ilişkin bilgi verdi. Tanhan’ın Nisan 2023 tarihinde ATK tarafından verilen 'cezaevinde kalabilir' raporu ile tahliye edilmediğini, ancak ölümün kıyısına geldiği zaman tahliye edildiğini belirten Çevirmen, Cemal Tanhan’ın 41 gündür entübe edilmiş vaziyette yaşam savaşı verdiğini söyledi. Çevirmen, ayrıca 81 yaşında olup bir çok hastalığı bulunan Makbule Özer için “Cezaevinde kalabilir” raporu veren ATK kararının ne tıbbi ne de insani olduğunu belirtti.

Karabük T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Ramazan Taşkıran’ın yaşadığı sağlık sorunlarını da aktaran Çevirmen, şunları söyledi: "Ramazan Taşkıran, 2022 yılın ocak ayı başından bu yana revirde tek başına tutuluyor. 17 yıldır ağır diyaliz hastası. Yüzde 93 engellidir ve aynı zamanda görme ve işitme kaybı var. Diyaliz hastalığında kaynaklı; kalp ve tansiyon sorunları da bulunmaktadır. Günde 15 saat diyalize giriyor. Uzun yıllardır diyaliz hastası olmasından dolayı bağışıklık sistemi çok zayıf ve en küçük rahatsızlığı dahi çok zor geçiriyor. Yakalandığı her hastalıkta bünyesi daha da zayıflıyor. Bu nedenle hem beslenmesine hem de hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak bu olanakların hapishanede sağlanabilmesi imkansızdır."

'15 SAAT DİYALİZE GİRİYOR'

Çevirmen, ağır hasta mahpus olan ve günde 15 saat diyalize girmek zorunda olan Taşkıran için ATK’nin 'Cezaevinde kalabilir' raporu verdiğini belirterek, “Ancak durumunun tekrar tekrar ağırlaşması, enfeksiyon kapması, diyetine ve hijyenine dikkat edememesi nedeni ile hapishanede kalabilmesi imkânsız hale gelmiştir. 13 Kasım 2023’te ayağı şiştiği için acile kaldırılmış ve şırınga ile vücudundan yarım litre iltihap çekilmiştir. Eşi tarafından 17 Kasım’da ziyarete gittiğinde ayakta duramayacak durumda olduğu gözlenmiştir” şeklinde konuştu.

'TAŞKIRAN’IN AYAĞI KIRILACAK'

Taşkıran için avukatları tarafından yapılan infaz erteleme talebinin kabul edilmediğinin altını çizen Çevirmen, devamla şöyle konuştu: “Ramazan Taşkıran 28 Kasım 2023 tarihinde ATK’ye götürülmek istenildiğini ancak aşırı derecede güçsüz olmasından ve kelepçeli olarak yola dayanamayacağından gitmeyi kabul etmedi. Karabük’te en son hastaneye acil servise götürüldüğünde; ‘ayağının neredeyse kırılacak hale getirildiğini, o yola giderse öleceği’ ifade etmiştir. Hapishanede hiçbir şekilde kalamayacak olan Ramazan Taşkıran acilen tahliye edilmelidir. Durumunun ağır olması ve kelepçeli olarak seyahat edemeyecek olması nedeniyle ATK tarafından dosya üzerinden karar verilmeli ve ailesinin yanında tedavisine devam edilmelidir.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.