HDP'li vekillerden Bakan Müezzinoğlu'na Yüksekova soruları

HDP'li vekillerden Bakan Müezzinoğlu'na Yüksekova soruları

HDP Van Milletvekilleri Tuğba Hezer Öztürk ile Lezgin Botan, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Yüksekova ile ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

YÜKSEKOVA HABER

ANKARA - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 13 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, HDP'li vekillerin girişimleri de sürüyor. 

HDP Van Milletvekillieri Tuğba Hezer Öztürk ve Lezgin Botan, TBMM'ye soru önergeleri vererek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na sorular sordu.

HDP'li Botan şunları sordu:

1- Yüksekova ilçesinde bakanlığınıza bağlı kaç adet sağlık kurumu bulunmaktadır? Sokağa çıkma yasağından önce bu sağlık kuruluşlarına günlük olarak başvuran hasta sayıları ile yasaktan sonra başvuran hasta sayıları kaçtır? Yasaktan önce ve yasaktan sonra ilçede yapılan aşılama sayıları günlük olarak ne kadardır?

2- Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağı öncesinde bakanlığınıza bağlı sağlık kuruluşları tarafından düzenli takibi yapılan, anne, çocuk, kalıcı hastalığı bulunan ve düzenli takibi yapılması gereken hasta sayıları kaç kişiydi? Yasakların başlamasıyla birlikte bu hastaların takipleriyle ilgili almış olduğunuz önlemler nelerdir? Mevcut durumda bu tür hastaların takibi ne şekilde yapılmaktadır?

3- Yüksekova ilçesinde 2016 yılı başından bu güne kadar 112 acil çağrı merkezine günlük olarak gelen ve sağlık görevlileri ile ambulansın yönlendirildiği çağrı, vaka ve müdahale sayısı kaçtır?  Ambulans ve sağlık personelinin yönlendirilmediği çağrı ve vaka sayısı kaçtır? Ambulans ve sağlık görevlilerinin sevk edilmemesinin nedenleri nelerdir?

4-Yüksekova ilçesinde evde sağlık hizmetinden yararlanan hasta sayısı kaçtır? Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 13 Mart 2016 tarihinden beri bu hastalara evde sağlık hizmeti ne şekilde sunulmaktadır?

5- Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 28 Mart 2016 tarihinde yaşandığı iddia edilen ve sosyal medya hesaplarından askeri bir araca yakın bir mesafede hayatını kaybetmiş bir kişinin cenazesinin sokak hayvanları tarafından parçalandığı görülmektedir. Hayatını kaybeden kişilerin cenazelerinin sokaklarda uzun süre kalmasının nedeni nedir? Bu cenazenin alınması için 112 çağrı merkezine ulaşmış herhangi bir başvuru var mıdır? Söz konusu cenazenin alınması için herhangi çalışmanız olacak mıdır?

6- Yüksekova ilçesinde 13 Mart 2016 tarihinden bu güne kadar bakanlığınıza bağlı sağlık kuruluşları morglarına taşınan cenaze sayısı kaçtır? Bu cenazelerden kaç tanesi yakınları tarafından alınmıştır? Alınmayan cenaze var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

7- Hakkari Valiliği tarafından Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden önce ilçede alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında bakanlığınıza ya da il sağlık müdürlüğünüze herhangi bir bildirimde bulunulmuş mudur? Bulunulmuşsa ilçede ilave olarak almış olduğunuz sağlık tedbirleri nelerdir? İlave sağlık tedbirleri için ilçeye gönderilen sağlık araç-gereç, ambulans, personel ve ekonomik olarak aktarılan olanakların sayı ve miktarı nedir? 

HDP'li Hezer ise şunları sordu:

1 - Sokağa çıkma yasaklarının bulunduğu bölgelerde hizmet veren doktorların, bu bölgelere göre dağılımı nasıldır? Bu bölgelerde istifa eden doktor ve sağlık çalışanı sayısı kaçtır?

2 - Yüksekova’da tek devlet hastanesi olarak hizmetveren Yüksekova devlet hastanesinin askeri karargâha çevrilmesi iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise vatandaşların sağlık hakkının ihlal edilmesini bakanlık olarak nasıl açıklıyorsunuz?

3 - Askeri karargâha çevrildiği iddia edilen Yüksekova devlet hastanesinde tedavi göremediği için Van’a sevk edilen hasta sayısı kaçtır? Hasta vatandaşlara sadece Yeniköprü jandarma komutanlığına kadar ambulans verilme iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bunun sebebi nedir? Şuanda Yüksekova’da hizmet veren ambulans sayısı kaçtır?

4 - Sağlık çalışanlarının başhekimden değil de özel birliklerin amirlerinden talimat almak zorunda bırakıldıklarına yönelik iddialar doğru mudur?‘Burada bizim sözümüz geçer’ diyerek hastane çalışanlarını tehdit eden bu kişilerin atamaları Sağlık Bakanlığı tarafından mı gerçekleştirilmiştir?Sağlık çalışanlarının tehdit edildikleri iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

5  Yüksekova devlet hastanesinin bir bölümüne silah, mermi ve mühimmatın depolanma iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise hastaneye silah ve patlayıcı mühimmatların depolanmasının amacı nedir?

6 - Yüksekova Devlet Hastanesinde bulunanpolis ve asker sayısı kaçtır?

7 - Normalde kadrosu ve ya sözleşmesi Yüksekova devlet hastanesinde bulunmayan sağlıkçılardan kaç kişi Yüksekova devlet hastanesine geçici görevlendirme ile gönderilmiştir? Bu gelen sağlıkçılar vatandaşlara da hizmet vermekte midir?

8- Yüksekova sokağa çıkma yasağı öncesinde kaç tane Aile Sağlık Merkezi (ASM) vardır? Şuanda kaç tane ASM hizmet vermektedir?

9 Yüksekova’da sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarihten bugüne kadar kaç hasta, yaralı, başvuruda bulunmuştur?

10- Yüksekova’da hizmet veren eczane sayısı kaçtır? Bu eczanelerden sokağa çıkma yasaklarından sonra kapatılan eczane sayısı kaçtır?

11- Sokağa çıkma yasaklarından kaynaklı Yüksekova merkez veya kırsal alandan vatandaşların sağlık hizmeti alabilmesi için ne tür planlamalar yapılmıştır?

12- Yüksekova’dasokağa çıkma yasaklarından önce aile hekimleri tarafından yapılan gebe takibi, çocuk aşılarının takibi, lohusa takibi olan kaç vatandaş bulunmaktadır? Sokağa çıkma yasakları sürecinde bu vatandaşlara birinci basamak sağlık hizmeti nasıl verilmektedir? Yüksekova’da ikamet eden kaç vatandaş birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanmıştır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum