HDP'den Salih'e kutlama

HDP'den Salih'e kutlama

HDP'den Irak'ın yeni cumhurbaşkanı Salih'e tebrik: Katkıyı sürdüreceğinize inancımız tam.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Irak’ın yeni seçilen cumhurbaşkanı Berhem Ehmed Salih için kutlama mesajı yayımladı.

Eş başkanların yaptıkları açıklamalarında, “Irak’ta dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 4. Irak Cumhurbaşkanı seçilen şahsınızı tebrik eder, bu yeni dönemin Irak halklarına hayırlı olmasını, eşit ve özgür bir yaşamın inşasına vesile olmasını dileriz” dedi.

‘IRAK BÜYÜK BİR TOPLUMSAL YIKIMDAN GEÇMEKTE’

Buldan ve Temelli yaptıkları açıklamada Irak’ın da büyük sorunlar içerisinde olduğunu belirterek, “Bölgemizde cereyan eden her toplumsal ve siyasal gelişme, etkisini coğrafyamızın tamamında göstermektedir. Bugün ciddi bir siyasi, ekonomik ve idari kriz yaşayan Irak, aynı zamanda büyük bir toplumsal yıkımdan geçmektedir. İç sorunların yanı sıra, bölge devletlerinin Irak’ın iç dinamiklerine müdahalesi, ülkedeki siyasi istikrarsızlığı derinleştirmekte, sorunların çözümüne engel olmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘İNANCIMIZ TAMDIR…’

Eş başkanlar, Salih’in daha önceki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı ve Irak Başbakan Yardımcısı görevlerindeyken Irak’ın iç sorunlarına yönelik başarılı çalışmalarda bulunduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Irak halklarının özgür ve eşit bir yaşam kurmasına katkı sundunuz. Yeni görevinizin Irak’ta yeni bir dönemin kapısını aralamasına, toplumsal barışın ve siyasi istikrarın kurulmasına katkı sunmasını umuyoruz. Eski cumhurbaşkanı merhum Celal Talabani’nin selefi olarak, Irak halklarının ortak çıkarlarına, Kürtler arası ulusal birliğin kurulmasına yönelik çabalarını, çözüm odaklı tutumunu ve bölgesel istikrar için son derece önemli olan demokrasinin güçlendirilmesine sunduğu katkıyı sizin de sürdüreceğinize dair inancımız tamdır. HDP olarak, hem ülkemizde, hem de bölgemizde, bütün siyasi ve toplumsal sorunların diyalogla çözülmesini bir ilke olarak benimsemekteyiz. Irak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Ortadoğu’da toplumsal barış, demokratik, eşit ve özgür bir yaşam inşasında bizler de her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle sizinle bir kez daha paylaştığımızı belirtir, bu önemli süreçte cumhurbaşkanlığı görevinizde başarılar dileriz.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.