HDP'den muhalefete eleştiri: Yaptığınız oyunlarına çanak tutmak

HDP'den muhalefete eleştiri: Yaptığınız oyunlarına çanak tutmak

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlık fezlekesine 'evet' diyecek olan muhalefete tepki gösterdi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partisinin Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında hazırlanan dokunulmazlık fezlekesiyle ilgili muhalefetin tavrını eleştiren Günay, “Bu yaptığınız muhalefet değil, iktidarın oyunlarına çanak tutmaktır” dedi.

Sözlerine Hrant Dink’i anarak başlayan Günay, “Bize bıraktığı kardeşlik ve özgürlük mücadelesinin ektiği tohumlar her yerde yeşermeye devam ediyor. Bizler, kardeşçe özgürlük mücadelesinde tohumları yeşertmeye ve büyütmeye hep birlikte devam edeceğiz” dedi.

Karma Komisyon’da HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in “dokunulmazlık” kaldırılması görüşmelerine dair de Günay, “Bildiğiniz üzere karma komisyon, bugün Milletvekilimiz Semra Güzel ile ilgili dokunulmazlık fezlekesini görüşmeye başladı. Elbette vekilimizi yalnız bırakmayacağız, arkadaşlarımız, milletvekillerimiz karma komisyon toplantısındalar. Toplantı sonrası yaşananlara dair arkadaşlarımız kamuoyunu bilgilendireceklerdir” diye belirtti.

Meclis’te verilen 1994’te DEP’li milletvekillerinin gözaltına alınma görüntülerini hatırlatan Günay, “DEP’li milletvekillerinin Meclis’ten çıkarılma görüntüleridir. Hepinizin hafızlarında kalıcı yer edinmiş durumda. AKP’nin hafızalarda bıraktığı Kürt halkının iradesini gasp etme, darbe yapan bir iktidar olarak Kürdün hafızasında yer almaya devam etti ve atığı her adımla da bu hafızayı maalesef daha da güçlendiriyor ve derinleştiriyor. Bunu önce kayyımlara eliyle gerçekleştirdi, seçilmiş belediye eşbaşkalarının, belediye eşbaşkanlıklarını gasp etti, vekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırarak vekillikleri düşürüldü, eşbaşkanlarımızın da aralarında olduğu vekillerimiz tutuklandı. 27’nci dönemde ise Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlıklarını kaldırarak demokratik siyasete darbeler yaptı ve darbeler siyasetini yapmaya devam ediyor" dedi

Günay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

LİNÇ KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ: Şimdi de aynı darbeler siyasetini Semra Güzel üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyor. Dokunulmazlığın kaldırılması için kullanılan her oy AKP- MHP iktidarının dizayn etme çalışmaları için onay vermektir, kabul etmektir, evet demektir. Semra Güzel vekilimiz insani bir öykü sonucu çözüm sürecinde gerçekleştirdiği bir ziyaret sonucu iktidarın özel operasyon merkezleri tarafından fotoğrafları servis edilerek bir linç kampanyasına dönüştürüldü. Karma komisyona insani, hukuki ve siyasi bütün hakikatleri ortaya sereceğiz, bunu kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE BU ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ: Bu yaşananlara ve linç kampanyasına dair birincisi Semra Güzel vekilimiz AKP’nin Kürt sorununa gerçekçi yaklaştığı çözüm sürecinde bu ziyareti gerçekleştirmişti, bu fotoğrafları tam da bu ziyaretten 6 yıl sonra partimize yönelik karalama kampanyası ve siyasi operasyonlara malzemesi yapılması asla kabul edilemez. Bu fotoğraflar üzerinden HDP’yi parti olarak başka bir denklem içinde göstermek, demokratik ve barışçıl ziyaret zemini dışında yer alıyormuş gibi göstermek kimsenin haddine değildir. İkincisi, HDP, bütün sorunların savaşsız, çatışmasız, diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi için mücadele eden bir partidir. Savaş ve çatışmadan beslenen bir iktidar bu konuda HDP’yi asla suçlayamaz. HDP, her zeminde barışçıl, demokratik, çatışmasız müzakere siyasetini savunmuştur, demokratik siyaseti savunmuştur. Bu konuda da ısrarcı olmaya ve mücadele etmeye devam edecektir.

KOMİSYON VE SONRASINDA YAŞANANLARI TAKİP EDECEĞİZ: Üçüncü sözümüz ise muhalefete olacaktır. Kendilerine muhalefet diyen bazıları ise tek doğru olan çözüm sürecini mahkum ederek, diyalog girişimlerine karşı çıkarak iktidarın vekilimiz üzerinden yaptığı siyasi operasyona çanak tutmaktadır. Bu yaptığınız muhalefet değil, iktidarın oyunlarına çanak tutmaktır. Bir kez daha bu konuda uyarılarımızı yapmak istiyoruz. Karma komisyon ve sonrasında yaşananları takip edeceğiz, görüş ve değerlendirmelerimiz olacaktır.

3’ÜNCÜ SEÇENEĞE DAİR ARAYIŞLARIMIZ SÜRÜYOR: Türkiye toplumu sistem için çizdiği sınır içinde siyaset yapan, çözüm arayan siyasi kutuplara elbette mahkum ve mecbur değildir. Bu nedenle 3’üncü seçeneğe dair arayışlarımız sürüyor. Bunu önemsediğimizi birçok kez ifade ettik. Bu kapsamda bir başlangıç olması itibariyle bir toplantı gerçekleştirdik 18 Ocak Salı günü. EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP, TÖP, TKP ve HDP’nin arasında olduğu siyasi partilere bir toplantı gerçekleştirdik. Bu, bir başlangıç toplantısıydı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk, Türkiye siyaseti açısından önemli bir toplantıydı. Toplantı sonrası bütün siyasi partiler ortak bir bildiri yayınladı. Türkiye’nin bütün ezilenleri, ötekileştirilenleri, mağdurları, kadınları, gençleri ve ekoloji mücadelesi verenleriyle en geniş demokratik, eşit yurttaşlık ve mücadele ortaklarını kurmanın yol ve yöntemlerini konuşmaya devam edeceğiz demişlerdir. Bu anlamıyla çok önemli bir gelişme. Bu toplantı ve bu başlangıç görüşmeleri birilerinin iddia ettiği gibi seçim ve koltuk ve pazarlığının yapıldığı buluşmaları değil. Ülkenin içinde olduğu çoklu sorun ve krizlere karşı hep birlikte omuz omuza alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, sokaklarda mücadele yollarının konuşulduğu, faşizme karşı karşı mücadele edildiği, en geniş konuşma zeminleridir. En geniş yelpazede mücadeleyi büyütme kararlılığımız elbette devam edecektir.

HER SAAT BAŞI YENİ ZAM: AKP’nin 2022’si Türkiye’de zamlarla başladı. Her gün yeniden neredeyse her saat başı yeni zamlarla hayata devam ediyoruz. Türkiye halklarının mutfaklarına ateş düşüyor bu zamlarla. Zamlarla uyuyoruz ve sabah tekrar zamlarla uyanıyoruz. Yakıt ve motorine yapılan zamlar kuşkusuz hayatın bütün alanlarına etki etmeye devam ediyor. AKP’lilerin derdi halkın içinde bulunduğu açlık ve ölüm sınırındaki yaşam koşulları değil, karanlık iktidarlarını devam ettirmek olduğunu tüm Türkiye biliyor. Bunlara rağmen enflasyon '2023 Haziran'a dek enflasyona tek haneli rakamlara inecek' diyorlar. 2023 Haziran’ında dertleri zamlar, enflasyon, kadınların, gençlerin işsizliği, ‘barınamıyoruz’ diyen gençler olduğunu, dertlerinin ‘geçinemiyoruz’ diyen Türkiye toplumu olmadığını açık göstergesi. Dertleri karanlık iktidarlarını devam ettirip yandaşlarını korumaktır. 2023 yılını hedef gösterenlerin Türkiye’ye söylediği kimi yalanlara ve referanslarına bakalım. Ben buradan birkaçını söyleyeceğim, çünkü onların topluma söylediklerine zaman yetmez.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.