HDP: Tesadüfi değil!

HDP: Tesadüfi değil!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) genel merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Lice İlçesi'nde karakol inşaatlarının durdurulması için bir süredir protesto eyleminde bulunanlara askerlerin dün saldırı gerçekleştirdiği söyledi.

Bu olayda 2 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, AKP iktidarı da 1.5 yıldır süren çatışmasızlık ortamını, eski karakolları tahkim etme, yeni karakollar ve askeri amaçlı baraj yapımlarını hızlandırma fırsatı olarak değerlendirdiği belirtildi.

HDP'nin açıklamasında şöyle denildi:

"Karakol- kalekol yapımlarına karşı çıkan halka saldırmak çözüm ve demokratikleşme politikası olamaz. Başbakan Erdoğan'ın B ve C planlarının ne olduğu bir kez daha görülmüştür. Özgürlük ve demokrasi taleplerini kırmak, seçim döneminde zaman kazanmak için oyalamak, 'en az ve en geç ver' politikasını sürdürmek. İşte Lice'de yaşanan bu son saldırının Amed'teki AKP Çalıştayı'ndan sonra gerçekleşmesi de tesadüf değildir. Bu çalıştayla, çözüm için hızla adımlar atmak yerine, halkın tepkilerini bastırmak için siyasal meşruiyet yaratılmaya çalışılıyor. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin oyalanması hedefleniyor."

DTK: DEMOKRATİK GELECEĞE YAPILAN KATLİAMDIR

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Lice'de 2 kişinin öldüğü olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Lice'de sivil halka silah sıkıldığı hatırlatılarak şöyle denildi:

"Bu katliamlarla AKP iktidarı gerçek yüzünü açığa çıkarmış çözüm sürecinden ne kadar uzak olduğunu tüm Türkiye ve dünyaya bir kez daha göstermiştir. Lice'de sivil halkımıza sıkılan kurşunlar demokratik çözüm sürecine sıkılan kurşunlardır. Lice'deki katliam Türkiye halklarının gönüllü birlikteliğine, demokratik geleceğine özgür yarınlarına yönelik yapılan katliamdır. Oyalama, kandırma ve zamana yaymacı politikalarla bu ülkeyi uçuruma sürükleyen, Türkiye halklarının geleceğini karartmak isteyen AKP iktidarına karşı ortak mücadeleyi büyütmek tüm demokrasi güçlerinin öncelikli sorumluluğudur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum