HDP, Bozdağ ile görüştü

HDP, Bozdağ ile görüştü

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile Şırnak Milletvekilleri; Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız, hasta tutsakların durumuyla ilgili olarak bugün saat 11:00’da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’la makamında bir görüşme gerçekleştirdiler.

ANKARA - Görüşme HDP’nin talebi doğrultusunda gerçekleşti.

HDP heyeti hasta tutsaklarla ilgili olarak hazırlanan raporu Bakan Bozdağ’a sundu. HDP heyeti, hasta tutsaklarla ilgili olarak Adli Tıp Kurumu’nun rapor vermediği, verilen kimi tahliye raporlarının da emniyet müdürlükleri engeline takıldığı bilgisini paylaştı, ağır koşullarda olan hasta tutukluların son durumunu anlattı.

Heyet görüşmede ayrıca son çıkan yasanın yeterli olmadığı eleştirisini yöneltti. Adli Tıp Kurumu’nun ölümcül sınırdaki hasta tutuklularla ilgili rapor verdiği ancak kanser hastası olan ve tedavi olması gereken çok sayıda hasta tutsağın da ölüm sınırına dayanmadan acilen tahliye edilmesi gerektiği görüşünü iletti.

Heyet, hasta tutsaklar konusunun Adli Tıp Kurumu ve emniyetin, savcılıkların insafına bırakılmayacak kadar acil önemde olduğunu vurgulayarak bu insani durum karşısında Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Adalet Bakanlığı da, bu konuda yaşanan sorunların çözümü için İçişleri Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’yla görüşecekleri bilgisini paylaştı.

HDP Heyeti ayrıca konuyla ilgili olarak önümüzdeki hafta 25 Haziran Çarşamba günü Adli Tıp Kurumu Başkanı ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü’yle bir görüşme gerçekleştirecek.

Bu arada hasta tutsaklarla ilgili olarak HDP grubu yeni bir kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığına sunacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.