Hangi yaş grubu hangi partiye oy veriyor?

Hangi yaş grubu hangi partiye oy veriyor?

Metropoll Araştırma son altı ayda yaptığı altı seçim araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmada hangi yaş grubunun hangi partilere oy verdiği gösterildi.

Metropoll Araştırma'nın kurucusu Özer Sancar son 6 ayda yaptıkları seçim anketlerinin sonuçlarını paylaştı. "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yanıtının arandığı araştırmada yaş gruplarına göre seçmenlerin hangi partileri tercih ettiği gösterildi. 

Araştırma sonuçlarına göre ilk kez bir seçimde oy kullanacak gençlerin yüzde 26.3'ü AK Parti'yi tercih ediyor. Bu yaş grubundaki seçmenlerden MHP'yi tercih edenlerin oranı ise yüzde 9.9. 

İlk kez oy kullanacak olan gençlerin yüzde 20.8'i CHP, yüzde 4.2'si İYİ Parti'yi yüzde 7.5'i HDP'yi seçiyor. 

18-24 yaş arasındaki seçmenin yüzde 25.1'i AK Parti, yüzde 9.3'ü MHP derken CHP ve İYİ Parti'yi tercih edenlerin toplam oy oranı ise 28.9 oluyor. Bu yaş grubunda HDP'yi seçenlerin oranı yüzde 7.5. 

Tüm yaş gruplarındaki veriler dikkate alındığında ise oy dağılımı şu şekilde gerçekleşti: AK Parti yüzde 29,97, CHP yüzde 18,9, MHP yüzde 7, HDP yüzde 8,7, İYİ Parti yüzde 10,3, Saadet yüzde 1.3, Gelecek yüzde 0.8, DEVA yüzde 1.3. 

Kararsızım, cevap vermiyorum ve protesto ediyorum diyenlerin toplam oy oranı ise yüzde 20.3 olarak hesaplandı. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.